Giuseppe Verdi'nin 'Aida' Operasındaki Amneris karakterinin incelenmesi
Scenes and details of the character of Amneris in the opera 'Aida' written by G.Verdi
  1. Tez No: 257813
  2. Yazar: MEHRİBAN ÖZLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, giriş, amaç ve yöntem sunulmuştur.İkinci bölümde, G. Verdi'nin yaşam öyküsü ve yaratıcılık faaliyetleri ve ?Aida? operasının konusu yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise, (Tezin Ana bölümü), Amneris karakterinin gelişiminde vokal partisinin ayrıntılı bir şekilde analizi yapılmaktadır, ?Aida? operasının kompozisyon ve dramaturji özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Burada, incelenen dramatik sahnelerin özeti verilerek, Verdi'nin ?Aida? operasına, özellikle, ansambl sahnelerin yorumlanmasına getirdiği yeni prensipler hakkında bilgi verilmiştir.Ek bölümünde, ?Aida? operasından nota örnekleri ve G. Verdi'nin eserlerinin listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the first section, the relevant introduction and purpose of this study is presented.At the second section, G. Verdi?s life story and creative works is revealed. Also, the author gives detailed content of opera ?Aida?.In the third section, (main section) while the character of Amneris develops, the writer describes the composition and dramatologic forms of opera ?AİDA?, and detailed description and analysis of the vocal party. Also examining the dramatic scenes through the summary, the writer projects, how Verdi brings the new principles to the art of opera, especially to the ansamble scenes.At the additional section, some note samples and the list of his other works are presented.