Giuseppe Verdi'nin yaşamı ve yapıtları
The Life and the work of arts of Giuseppe Verdi
  1. Tez No: 102054
  2. Yazar: ASLI GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖNDER KÜTAHYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Fortunino Francesco Giuseppe Verdi,10 EKİM 1813'de Roncole'de doğdu. Bestecinin yeteneği, küçük yaşlarda fark edildi. Henüz üç yaşında olmasına karşın, yaşının çok üzerinde bir yeteneği olan Verdi.ilk çalışmalarına Don Pietro Baistrocchi ile başladı. Çok yetenekli.ancak maddi olanaklardan yoksun olan besteci, zengin bir tüccar olan Antonio Barezzi' nin desteğiyle ve katkısıyla.müzik öğrenimini ileri bir düzeyde sürdürdü. ilk Operası, La Scala' da sahnelenen“Oberto”dur. Bestecinin yurtseverliğinin ve idealizminin en belirgin olduğu opera“Nabucco”dur. Verdi' nin yapıtları;dünya opera literatüründe, dört devre olarak yer almaktadır: 1) I. Yaratış Dönemi.(Çıraklık ve Olgunlaşma, 1839-1 850) 2) II. Yaratış Dönemi. (Büyük Dönem, 1851 -1853) 3) III. Yaratış Dönemi. (Duraklama ve Yükseliş, 1855-1 867) 4) IV. Yaratış Dönemi. (Olağanüstü Başarı ve Zirveleşme, 1871 -1892) Besteci.operalarını yazarken, Temistocle Solera, Antonio Somma, Arrigo Boito, Salvatore Commarano, Eugene Scribe, Francisco Maria Piave, Antonio Ghislanzioni gibi libretislerin yardımını almıştır. Son operası Falstaff 'tan sonra, korolu yapıtlara yöneldi. Ayrıca 1874'te yazdığı“Missa di Requiem”onun operaları kadar önemli bir yapıtıdır. Besteci 27 Ocak 1901 'de, Milano'da yaşama veda etti. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fortunino Francesco Giuseppe Verdi was born in Roncole on 10th of October 1813. He had been discriminated with his musical talents in his childhood. Though he was in three years old his talent was much beyond his age. Verdi began his first studies of music with Don Pietro Baistrocchi. Young composer, being very gifted but lacking of financial possibilities has continued his education of music in a progressive level with the support and donations of Antonio Barezzi who was rich merchant. His first opera is 'Oberto' which has been performed in la Scala and 'Nabucco' is distinguished as an opera that represent composer's patriotism and idealism. In the world's opera literature Verdi's work take place in four period: 1. First Creative Period: Apprenticeship and Maturity(1839-1850) 2. Second Creative Period: Grand Period (1851-1853) 3. Third Creative Period: Hesitation and Rising (1855-1867) 4. Fourth Creative Period: Extraordinary Success and Summit (1871-1892) While writing his operas the composer has received the aids of such libretists as Temistocle Solera, Antonio Somma, Arrigo Boito, Salvatore Cammarano, Eugene Scribe, Francisco Maria Piave and Antonio Ghislanzioni. After his last opera 'Falstaf he has directed his attention to choral works. On the other hand,“Missa di Requiem”that he has written on 1874 is a work so much important as his operas.The composer has bid 'Farewell" to life on 27th of January 1901 in Milan. V