A profile of EFL teachers' knowledge of the target culture from their epistemological sources to classroom applications
İngilizce öğretmenlerinin hedef kültüre ait bilgileri aktarmada epistemolojik kaynaklardan sınıf uygulamalarına bir profili
  1. Tez No: 257814
  2. Yazar: SERKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümü'nde çalışan Türk İngilizce öğretmenlerinin hedef kültüre ait bilgileri aktarmada epistemolojik kaynaklardan sınıf uygulamalarına olan profilini çıkarmaktır. Bu araştırma şu dört soruya yanıt aramaktadır: 1) Türk İngilizce öğretmenleri hedef kültürü nasıl tanımlamaktadır? 2) Türk İngilizce öğretmenlerin, hedef kültürle ilgili bilgilerinin epistemolojik kaynakları nelerdir? 3) Bu öğretmenler, kültürü dilin hangi öğesiyle birlikte vermektedirler? 4) Yukarıdaki sorulara verilen yanıtlarda deneyimli/ deneyimsiz ve teknoloji kullanabilen/ kullanamayan öğretmenler arasında benzerlik ve/ veya farklılık var mıdır?Bilgiler, Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık bölümünde çalışmakta olan 89 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Bilgi toplama aracı olarak, yapısal, derecelendirme ve tutum ölçme soru tiplerinden oluşan bir anket ve sözlü mülakat kullanılmıştır. Analizler için, öğretmenlerin mülakat sorularına ve anketteki seçeneklere verdikleri cevapların frekansları hesaplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenler kültürü en çok küçük harfle yazılan kültür olarak tanımlamışlar ve hedef kültür öğretiminin yiyecek, giyecek ve ulaşım gibi maddi kültür öğretimi üzerinde olması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca araştırma, öğretmenlerin kültürel bilgilerini en çok kitap, dergi, gazete ve bunları takiben televizyon ve filmlerden öğrendiklerini ortaya koymaktadır. Öğretmenler, kültürü genellikle okuma, kelime öğretimi ve konuşma becerileri bağlamında vermeyi tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the profile of EFL instructors? knowledge of the target culture from their epistemological sources to classroom applications in the English Language Department of Başkent University. Particularly, it tries to explore four research questions: 1) How do EFL teachers define target culture? 2) What are the epistemological sources of these EFL teachers? knowledge about target culture? 3) Which skills and tasks do these teachers incorporate culture into their teaching? 4) Are there any differences and/ or similarities between experienced/ inexperienced and technology literate/ technology illiterate EFL teachers in terms of their opinions and reactions to the above research questions?Data was collected from 89 randomly selected EFL teachers in the English Language Department of Başkent University. A written survey questionnaire, including structured items, a rating scale, and a Likert-type attitude scale, together with a structured interview were used as the two data collection methods. The analyses were carried out by frequency counts of the predetermined choices in the items and the related responses that were given to questions of the interview.The study shows that teachers mostly define culture as small-c culture and they stated that target culture should focus on the teaching of material culture such as food, clothing, and transportation. The study also reveals that the most favorable sources of the teachers? cultural knowledge are mainly books, magazines, journals, and newspapers following television programs and films. Teachers would prefer to give cultural information mostly through reading, vocabulary, and speaking.