Rewriting the myth of the Holy Grail: The quest of the holy grail and Kate Mosse's Labyrinth
Kutsal Kâse mitinin yeniden yazımı: Kutsal Kase?yi arayış ve Kate Mosse?un Labirent?i
- Tez No: 257812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kâse efsanesi yüzyıllardan beri batı dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur. Kâse'nin bulunamamış bir nesne oluşu onu gizemli bir hale getirmiştir. On birinci yüzyılın sonlarına kadar Kâse sadece Kelt ve Gal mitolojilerinde yer alan Dagda ve Bran'in sahip olduğu kâselerle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte Kâse hakkında bilinen ilk yazılı eser Chrétien de Troyes'un Perceval'ıdır. Tamamlanmamış bir eser olan Perceval'da Kâse sıradan bir kap olarak betimlenmiştir.Pagan kültüründe yer alan Kâse efsanesi Orta Çağ'a gelindiğinde Hıristiyanlığın etkisi ile anlam değiştirmiştir. Gerek Kâse gerekse Kâse'yi bulma arayışı Hıristiyanlık öğretileri çerçevesinde yorumlanmıştır. Bu dönemde kökeni mitolojiye dayanan Kâse Kutsal Kâse'ye dönüşmüştür. Orta Çağ'da Kutsal Kâse efsanesini konu alan en önemli eserlerden biri de yazarı bilinmeyen Kutsal Kâse'yi Arayış' tır (The Quest of the Holy Grail). Bu eserde Kutsal Kâse dini bir sembol olarak ortaya çıkmaktadır ve Tanrı'nın bahşettiği bolluğu ve bereketi ifade etmektedir. Kâse hiç bitmeyen bir yiyecek kaynağı olarak tanımlanarak Tanrı'nın bir lütfu olarak ele alınmaktadır. Ayrıca, Kâse Hazreti İsa tarafından son akşam yemeğinde kullanılan bir kap olarak da ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, Kâse ile beraber anılan mızrağa ve Kâse'yi arayan yuvarlak masa şövalyelerine de dini anlamlar yüklenmiştir. Erkek şövalyelerin ön planda olduğu bu arayışta Kral Arthur'un şövalyeleri de Hazreti İsa'nın hizmetkârları olarak ifade edilmiştir.Çağdaş İngiliz Edebiyatı'nda da Kutsal Kâse pek çok eserin konusunu oluşturmaktadır. Gerek romanlar ve araştırma kitapları gibi yazılı, gerekse belgesel ve sinema filmleri gibi görsel yapıtlar ile günümüz dünyasında Kutsal Kâse hâlâ işlenen bir efsane konumundadır. Bunun nedeni, özellikle Kutsal Kâse efsanesinin yarım kalmış bir hikâye oluşudur. Chrétien de Troyes eserini tamamlayamadan bıraktığı için yirminci yüzyılda da onun hikâyesi bir anlamda tamamlanmaya çalışılmaktadır. Kutsal Kâse efsanesini konu alan eserlerde bilinmeyen bir gizemin korunması, iyi ile kötünün savaşı, entrika ve macera efsaneye olan ilgiyi arttırmıştır. Buna ek olarak, kilisenin Orta Çağ'daki kadar etkili olmadığı bir toplumda Kutsal Kâse efsanesi dini öğelerden arınarak günümüz eserlerinde yeni bir anlam kazanmıştır. Bu eserlerin en son örneklerinden biri de Kate Mosse'un Labirent (Labyrinth) adlı romanıdır. Kutsal Kâse efsanesinin bu romanda yeniden ele alınarak yazılması sonucunda Kutsal Kâse, Orta Çağ'daki temsillerinden farklı bir şekilde, hayat iksiri sunan bir kap olarak belirmektedir. Eserde Kutsal Kâse'nin sahip olduğu Hıristiyan ve pagan öğeler yeniden yorumlanarak Kâse her dine ait olabilecek evrensel bir sembol haline dönüşmüştür. Kutsal Kâse efsanesinin bu yeni yorumunda, daha önce erkeklerin sahip olduğu Kâse'yi koruma görevi de kadınlara verilmiştir.Sonuç olarak, Kutsal Kâse efsanesi Orta Çağ'a ait Kutsal Kâse'yi Arayış' ta (The Quest of the Holy Grail) ve çağdaş bir roman olan Labirent' te (Labyrinth) farklı şekillerde ele alınsa da, ulaşılamayan bir nesne, bir arayış ve bir macera olarak gizemini hâlâ korumakta ve yazarlara esin kaynağı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout centuries, the Grail legend has played a crucial role in the Western world. The Grail?s being an unattainable object increases its mystery. Till the end of the eleventh century, the Grail was only associated with the cauldrons of Dagda and Bran in Celtic and Welsh mythologies. Additionally, the first known literary text that includes the Grail theme as its basis is Chrétien de Troyes? unfinished work Perceval. In this work, the Grail is depicted as an ordinary cup.During the Middle Ages the Grail legend, that has its roots in ancient pagan culture, gains a new meaning with the influence of Christianity. Both the Grail and the search for it gain a Christian aspect. During this period, the Grail turns into the Holy Grail. The Quest of the Holy Grail, written by an unknown author in the thirteenth century, is one of the crucial examples that deal with the Holy Grail legend. In this work, the Holy Grail is depicted as a religious symbol which represents god given abundance and fertility. It is also depicted as the cup that provides endless food. In addition to these, the lance that accompanies it and the Knights of the Round Table who search for it similarly gain religious meanings. In The Quest of the Holy Grail, Arthur and his knights who are in the foreground are also identified as the servants of Jesus Christ.In contemporary British literature, the Holy Grail has become the subject matter of many literary works. It has been recurrently used in novels and research books and also in visual works like documentaries and movies. The reason for such fascination with this subject is directly related to the fact that the Grail quest is an unfinished story. As Chrétien de Troyes left his work unfinished, the contemporary writers, in a way, aim at completing his story of the Grail. Through the use of the themes of intrigue, adventure, mystery and the struggle between good and evil in the contemporary works, increase the interest in the Grail legend. Moreover, in an age when the church is no longer dominant in every aspect of life as it was in the Middle Ages, the Grail has gained new meanings in these works without much emphasis on its Christian features. One of the contemporary examples is Kate Mosse?s Labyrinth. In this rewriting of the myth, as different from its medieval counterparts, the Holy Grail is presented as the cup that provides the elixir of life. In the Labyrinth, through a reworking of its Christian and pagan qualities, the Holy Grail is transferred into a universal symbol proper for all religions. Besides, instead of the medieval male grail guardians, in the novel heroines are given powerful roles in protecting the secrets of the grail by the author.As a conclusion; despite different depictions of the Holy Grail legend in The Quest of the Holy Grail and in Labyrinth, the Grail serves as a source of inspiration for authors throughout centuries. Moreover as a symbol of search, adventure and as an unattainable object, the Holy Grail legend still possess its mysterious nature.