Likya ve Pamfilya Bölgeleri'ndeki Bizans Dönemi taş eserlerinin motif, bezeme tekniği ve malzeme değerlendirmesi
Motifs, decorational styles and material evaluation of Byzatine Period stone works in Lycian and Pamphillian Regions
  1. Tez No: 257824
  2. Yazar: PINAR SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bizans İmparatorluğu'nda dinsel, askeri ve sivil mimarideki anıtsal yapılarda strüktürel ve bezeme amacıyla kullanılmış taş eserler, Bizans sanatında ayrı bir araştırma alanı olmuştur.Tezimizin kapsamı; Antalya il sınırları içinde kalan, kentin batısında Muğla'ya bağlı Fethiye İlçesi'ne kadar olan kıyıları içeren Likya bölgesi, doğusunda Alanya'ya kadar kıyı şeridini kapsayan Pamfilya bölgesi ve içte Toros Dağları ile sınırlıdır. Tezimiz Likya ve Pamfilya Bölgeleri'nde Bizans Dönemine ait yerleşim ve yapılarda, müzelerde belgelenmiş olan 371 eseri içermektedir. Tezimizde öncelik, her iki bölgedeki taş eserlerde motif ve kompozisyon çeşitlemesinin, sistematik olarak belirlenmesi ve değerlendirilmesi olmuştur. Bununla birlikte teknik, malzeme ve üslup değerlendirmesi de yapılmış, bu özelliklerin öncelikle komşu bölgeler ve başkentte görülen etkileşimleri de ele alınmıştır.Taş eserler işlevsel olarak; mimari ve liturjik eserler olmak üzere iki grupta incelenmiş, bu iki gruba da girmeyen çanak, havan ? dibek, kuyu bileziği gibi eserler de ayrı bir grupta incelenmiştir.Tezimizin Bizans sanatına ilgi duyan tüm araştırmacılara yararlı olmasını ve bu konuda yapılacak yeni araştırmalara yol açmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
Stone works of Byzantine Empire used as structural and decorational purposes in both military and civil architecture have always been a different field of study.This thesis ranges from Lycian region in the province of Antalya and to the west Fethiye in the province of Muğla and Pamphilian region in the east all the way to Alanya and in Tauros Mountains inlands. It includes 371 works documented in museums and Byzantine settlements of Lycian and Pamphilan regions. Predominantly it concentrates on systematic identification and evaluation of stoneworking motive and composition sampling. Technical, material and styling studies were also carried away and the interactions with capital and neighbouring regions were examined.Stone works have been examined in two different groups as architectural and liturgical, also as for those which don?t fit into either of the above were also studied in a different group.We hope our thesis will come helpful to all those researchers interested in Byzantine art and will create a new path for new researches on that field.