Yeni Avrupa'nın oluşumu ve Erasmus
New Europe's formation and Erasmus
  1. Tez No: 257828
  2. Yazar: RAHMİ KÖŞKER ÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Yeni Avrupa'nın oluşumu ve Erasmus? adlı tezde Avrupa tarihinde önemli yer tutan Rönesans, Hümanizm ve Reformasyon konularının birbirleriyle ilişkileri açıklamağa çalışılmıştır. Rönesans, Hümanizm ve Reformasyon konularının aralarındaki bu ilişkinin anlatılmasında ünlü hümanist Erasmus tercih edilmiştir. Erasmus, hem eserleriyle hem de kişiliğiyle iki döneme damgasını vurmuş ender temsilcilerden biridir. Erasmus tüm yaşamı boyunca ideallerine bağlı kalmış, mücadele yerine uyumu tercih etmiştir. Bütün çalışmalarıyla kendi dönemindeki ve daha sonraki pek çok düşünürü etkilemeyi başarmıştır.Rönesans ve Reformasyon, Avrupa dünyasında modernliğin oluşum safhaları olarak gösterilen iki dönemdir. Rönesans çağında, yeniden keşfedilen Antikçağ, yani Eski Roma ve Yunan dünyasına dönüş ve buna paralel ortaya çıkan Hıristiyan Hümanizmi de Hıristiyanlığın ilk çalışmalarına geri dönüşü sağlayarak skolâstik felsefenin yıkılmasına zemin hazırlamıştır. Erasmus da yaptığı tüm çalışmalarda ilk Hıristiyanlık felsefesine dönüşü savunmuş ve pagan kültürünün Hıristiyanlık düşüncesiyle çelişmediğini kanıtlamağa çalışmıştır. Erasmus'un eserlerinin özünde vurgulanan bu birleşimdir. Erasmus bununla beraber filoloji, belâgat, retorik, eğitim ve felsefe gibi pek çok farklı alanlarda da eserler yazmıştır.Rönesans XIV. yüzyıllarda Petrarca ile başlamış ve en olgun dönemine Leonardo, Machiavelli, Albrecht Dürer, Michelangelo ve Erasmus gibi çok yönlü kişilikler ile varmıştır. Çok yönlülük, Rönesans'ı simgeleyen temel kavramlardan birisiyse bu kavramı ünlü sanatçılar ve hümanistlere borçludur. Siyaset, edebiyat ve sanat dışında yapılan çalışmalar, yeni bir dönemi oluştururken, bu dönemde din konusunda yeni yapılan çalışmalar da Reformasyon'u doğurmuştur. Kilise'ye karşı tepkileri ifade eden bu kavram, matbaanın sağladığı hızla tüm Avrupa'ya yayılmıştır.Reformasyon'un nasıl geçekleştiği tartışmaları da bizi tarihin en ünlü karşıtlıklarından biri olan Martin Luther ve Erasmus mücadelesine götürür ki bu çatışmada kazanan düşünce, Avrupa'da uzun süren mezhep savaşlarına giden yolu açacaktır. Barışçı olmak ise burada yenilgiye uğrayacaktır. Erasmus 1500'lü yıllarda Avrupa'nın birlik hayalini kurarken, günümüzden elli iki yıl önce birliğini oluşturmak üzere ciddî adımlar atmış olan ve hâlâ tam olarak birliğini sağlayamamış olan Avrupa, bugün Erasmus'u yeniden keşfederek ona olan vefa borcunu ödemektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis ?New Europe's formation and Erasmus? tries to explain the Renaissance, Humanism and Reformation which take an important place in Europe?s history and their relationship with each other. To illustrate the relationship between Renaissance, Humanism and the Reformation, the famous humanist Erasmus was preferred. Erasmus is one of the rare representatives who marked the two periods both by his works and personality. Erasmus was dedicated to his ideals for all his life and chose alignment instead of struggle. With all his works, he was able to influence many philosophers of time his and the later periods.Renaissance and Reformation are two periods which are shown as the phases of the formation of modernity in the Europe an world. Antiquuity which was rediscovered during the Renaissance ? that?s a return to the Roman and Greek world - prepared the collapse of scholasticism, allowing to return to the first Christian studies and arising of humanism in all of his activities. Erasmus maintained the return to the philosophy of Early Christianity and he tried to prove that pagan culture does not conflict with the idea of Christianity. This is the combination which is highlighted in the essence of Erasmus? Works. Erasmus has written in many different areas such as philology, eloquence, rhetoric and philosophy of education.The Renaissance started in the XIV. century with Petrarca and reached the most mature period with versatile personalities such as Leonardo, Machiavelli, Albrecht Dürer, Michelangelo and Erasmus. One of the basic concepts of the Renaissance is versatility and the Renaissance owes this concept to the famous artists and humanists. While the works that were outside of politics, literature and art created a new era, new contemperary studies of religion gave birth to the Reformation. This concept that expressed reaction against the Church quickly spread out to all Europe by press. Discussions of how the Reformation came true will take us to the struggle of Martin Luther and Erasmus which is one of the most famous conflicts in history and the winning thought of this conflict opened this way to the protracted sectarian wars in Europe. Being peaceful had to be defeated here. While Erasmus was dreaming of a European Union in the 1500s, Europe which took serious steps to form the Union fifty two years ago and still not had provided fully, is paying its fidelity debt to Erasmus by rediscovering him today.