The making, working and ending of the INF Treaty
INF Antlaşması'nın oluşumu, çalışması ve sona erişi
  1. Tez No: 688514
  2. Yazar: BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
2 Şubat 2019'da ABD, ABD ve SSCB arasında Soğuk Savaş döneminin sonuna yakın 1987 yılında imzalanan nükleer silahsızlanma ve silah kontrolü antlaşma çerçevesine uygun Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) antlaşmasına katılımının askıya alındığını duyurdu. Duyurudan sonra, 2 Ağustos 2019'da tamamen geri çekilme sürecini tamamladı. SSCB'nin çöküşünün ardından Rusya, legal ardıl devlet olarak INF antlaşmasının tarafı oldu. Rusya, ABD'nin geri çekilmesine, ayni olarak INF antlaşmasını askıya alarak karşılık verdi ve sonunda bu antlaşmadan çekildi. Bu anlamda, bu tez, INF antlaşmasının nasıl yapıldığını, çalıştığını ve sona erdiğini analiz etmektedir. Başlangıç olarak, bu tez, INF antlaşmasının oluşumunu ABD, SSCB ve Avrupa'nın nükleer stratejileriyle kavramak için silahsızlanma ve silah kontrolünün nasıl tartışıldığını incelemektedir. INF antlaşmasının silahsızlanma ve silah kontrolü olmak üzere iki boyutu vardır. Bu nedenle, INF antlaşması, zaman içinde silah kontrolü güçlense de silahsızlanmanın zayıfladığını gözler önüne sermek için anlamlı bir örnektir. İkinci olarak, ABD, Rusya ve Avrupa'nın nükleer stratejileri tanımlamak ve sınıflandırmak için INF antlaşması öncesi müzakerelerin sürecini, antlaşma maddelerini ve INF antlaşmasının sona ermesine yönelik tepkileri inceleyerek INF antlaşmasının yapılış, işleyiş ve sona erme süreçlerini göstermektedir. Tez hem nitel hem de nicel yöntemleri benimsemiş ve uyarlamıştır. Son olarak, INF antlaşması ile Yeni START arasındaki ilişkiyi irdelemektedir. Aslında her ikisi de ikili silah kontrol antlaşmaları olarak tanımlanmış olsa da özünde farklı uzantılara sahip olmaları nedeniyle Yeni START'ın INF antlaşmasını nasıl baltaladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
On 2 February 2019, the USA announced the suspension of its participation in the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) treaty, which is the 1987 nuclear disarmament and arms control agreement signed by the USA and the USSR at the close of the Cold War era. After the announcement, it completed the process of full withdrawal on 2 August 2019. Following the collapse of the USSR, as the legal successor of the USSR, Russia became one of the two legal parties of the INF treaty. Russia responded to the US withdrawal in kind also by suspending the INF treaty as well as withdrawing from the treaty in the end. In that sense, this thesis analyzes the way in which the INF treaty was made, worked, and ended. To begin with, this thesis examines the way disarmament and arms control were discussed. This is to help to grasp the formation of the INF treaty with nuclear strategies of the USA, the USSR, and Europe. The INF treaty has two dimensions like disarmament and arms control. Therefore, the INF treaty is a good example to unfold that in the course of time, disarmament has weakened even though arms control has strengthened. Secondly, it shows the periods of the making, working, and terminating the INF treaty through scrutinizing the period of negotiations before the INF treaty, the Articles of the treaty, and the reactions to the end of the INF treaty to describe and categorize nuclear strategies of the US, Russia, and Europe. The thesis adopts and stands both for qualitative and quantitative methods. Finally, it examines the relationship between the INF treaty and New START. In fact, it shows how New START undermines the INF treaty since both have been described as bilateral arms control treaties on account of having different extensions in essence.