Ideology and middle class values in Charles Dickens's Oliver Twist and Great Expectations: An Althusserian study
Charles Dickens'ın Oliver Twist ve Great Expectations romanlarında ideoloji ve orta sınıf değerleri: Althusserci bir çalışma
  1. Tez No: 257835
  2. Yazar: AYDAN TURALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kraliçe Victoria'nın hüküm sürdüğü (1837-1901) ve Charles Dickens'ın romanlarını yazdığı dönemde İngiltere toplumu endüstri devriminin yol açtığı köklü ekonomik ve sosyal değişimlerden geçmiştir. Viktorya döneminde İngiliz soyluları ülke üzerindeki siyasi ve ekonomik gücünü kaybederken, orta sınıf ve değerleri toplumu etkilemeye başlamıştır. Bu değerler çok çalışmak, disiplin, katı ahlâk, saygınlık, hayırseverlik, yardımseverlik, aile değerleri, saygın bir yuvaya sahip olmak, din ve ailevî mutluluk olarak özetlenebilir.Yukarıda bahsi geçen bütün değerlere, çoğu, halkın haftalık ve aylık bölümler halinde satın aldığı tefrika şeklinde yayımlanmış olan Dickens'in romanlarında rastlanılabilir. Dickens çağının en popüler yazarlarından birisiydi ve bu sayede rahat bir orta sınıf yaşamı sürebildi. Bu yüzden hayatını kazanmak ve toplumsal statüsünü korumak için çoğunluğunu orta sınıf mensuplarının oluşturduğu okuyucu kitlesinin zevklerini ve fikirlerini yansıtmak zorunda olduğu söylenebilir. Bunun sonucunda, çocukluğunda yaşadıklarından dolayı çalışmalarında toplumsal eleştiriye rastlansa da, Dickens'ın romanlarının döneminin orta sınıfının değerlerini ve fikirlerini yansıttığı ve toplumsal eleştirisinin bile Viktorya döneminin baskın ideolojisinin değerleri tarafından şekillendiği söylenebilir.Dickens'ın romanlarının ve toplum eleştirisinin ideoloji tarafından nasıl şekillendiği Fransız yapısalcı filozof Louis Althusser'in teorileri göz önünde bulundurulduğunda açıklığa kavuşmaktadır. Althusser için ideoloji bireyleri özne haline getiren temel güçtür. Althusser'e göre bireylerin öznelliği din, eğitim sistemi, aile, hukuk sistemi, siyaset sistemi, edebiyat, güzel sanatlar ve spor gibi Devletin İdeolojik Aygıtları tarafından oluşturulur.Bu tezin amacı Charles Dickens'ın ve Oliver Twist (1837-39) ve Great Expectations (1860-61) adlı romanlarının dönemlerinin baskın orta sınıf ideolojisi tarafından nasıl şekillendikleri ve bu ideolojiyi nasıl yansıttıklarını incelemektir. İlk bakışta bu iki roman, insanların toplum içinde bulundukları zor şartları eleştirir gibi gözükse de, Althusser'in teorileri ışığında gerçekleştirilen bu çalışma, bu romanların aslında Dickens'ın üyesi olduğu orta sınıfın ideolojisi tarafından şekillendiği ve bünyelerinde bu ideolojiyi barındırdığını tartışmaktadır.Anahtar sözcüklerCharles Dickens, Oliver Twist, Great Expectations, Louis Althusser, Ideoloji, Devletin İdeolojik Aygıtları, Viktorya Toplumu, Orta Sınıf.
Özet (Çeviri)
The period in which Queen Victoria ruled (1837-1901) and Charles Dickens wrote his novels is marked by enormous economic and social changes caused by the industrial revolution. During Queen Victoria?s reign, the aristocracy in Britain lost its unquestionable political and economic power over the country, and the middle class and its values started to gain influence in society. These values can be summarised as hard work, strict (sexual) morality, respectability, charity, philantropy, the importance of family, having a respectable home, religion, social upstanding and domestic happiness.All of the values mentioned above can be found in Dickens?s novels, most of which were published in serial form which the public bought in weekly and monthly installments. Dickens was one of the most popular writers of his time and this enabled him to lead a comfortable middle class life. Thus, it can be said that he had to reflect the taste and opinions of the reading public, which was mostly comprised of members of the middle class, to earn his living and sustain his social standing. Consequently, even though a fair amount of social criticism can be found in his works due to his childhood experiences, it can be said that his novels reflect the values and opinions of the middle class of his time and that even his social criticism is shaped by the values of the dominant ideology of Victorian times.How Dickens?s writing and social criticism was shaped by ideology becomes clear when one keeps in mind the theories of the French structuralist Louis Althusser for whom ideology is the main force shaping individuals into subjects. According to Althusser, individuals? subjectivities are constructed via Ideological State Apparatuses such as religion, the education system, the family, the judicial system, the political system, literature, the arts and sports.The aim of this thesis is to analyse the way Charles Dickens and consequently his novels Oliver Twist (1837-39) and Great Expectations (1860-61), have been shaped by and reflect the dominant middle class ideology of their time. It is argued that even though at first glance, it might seem that these two novels criticise the harsh conditions that society forced people to live in, further analysis under the light of Althusser?s theories on ideology reveals that these novels are actually shaped by and embody the ideology of the middle class of which Dickens was a member.KeywordsCharles Dickens, Oliver Twist, Great Expectations, Louis Althusser, Ideology, Ideological State Apparatuses, Victorian Society, the Middle Class.