The question of fragmentation in E.M.Forster's The Longest Journey and Howards End
E.M.Forster'ın The Longest Journey ve Howards End romanlarında parçalanmışlık sorunu
- Tez No: 257834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Avrupa tarihinde, yirminci yüzyılın ilk yılları bilim, teknoloji, felsefe ve sanat gibi, hayatın tüm alanlarında büyük değişimlerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu değişimler İngiltere'de de bireylerin yaşamları üzerinde çok büyük etkiler yaratmıştır. Endüstri Devrimi'nin sonucu olarak makinelerin günlük yaşama girişi on dokuzuncu yüzyılın sonlarında başlamıştır; ancak, makinenin, özellikle arabanın, tüm zararlı etkileriyle doğada ve insan yaşamında belirgin hale gelmesi yirminci yüzyıl başlarına rastlar. Ayrıca, evrim, görelilik ve kuantum kuramları gibi bilimsel gelişmeler bireylerin dünya görüşünde büyük değişimlere neden olmuştur. Bu değişimin sebebi, önceleri tanrısal bir düzende işlediği düşünülen evrende insanoğlunun eşsiz konumunun sarsılmasıdır.Geçmiş dönemlerin huzur ve güvenliğinin yerini, modern dünyanın hızına yetişmek için sürekli bir çabanın getirdiği huzursuzluk ve hem sosyal hem de bireysel alanda korku ve kaygı almıştır. Önceki yıllardaki ilerlemeye olan inanç artık geçerli değildir. Ayrıca, endüstrileşmeye bağlı olarak şehirler her sınıftan insanın karşılaşma yeri olmuştur; bazen çatışmalara da yol açan bir sınıflar arası etkileşim kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yüzden, insan ilişkileri sosyal değişimlere paralel olarak farklı bir boyut kazanmıştır.E. M. Forster (1879- 1970) romanlarında yukarıda sözü edilen şartlar altındaki modern toplum ve bireyin durumunu anlatmıştır. Forster özellikle The Longest Journey (1907) (En Uzun Yolculuk) ve Howards End (1910) (Howards End) romanlarında, bireyin modern dünyanın hızlı değişimi karşısındaki yaşam mücadelesini sunarken, toplum ve bireyin parçalanmışlığı konusundaki endişelerini yansıtmıştır.Bu çalışmanın amacı, sosyal, felsefi ve bilimsel değişimlerin yansımalarını Forster'ın The Longest Journey ve Howards End romanlarında sınıf, aile ve bireyin parçalanmışlığı sorunu çerçevesinde ele almaktır. Forster'ın toplumsal ve bireysel parçalanmışlığa karşı duygusal ve toplumsal istikrar arayışının ve çözüm olarak insan ilişkilerine yaptığı vurgunun altı çizilmiştir. Forster'ın romanlarında, toplumu ve benliği bütünleştirmede insan ilişkilerinin gücünü göstermek için, karakterlerin parçalanmışlığın üstesinden gelme yolları örneklenmiş ve ana karakterlerin tutumları ve romanların farklı sonları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In European history, the early decades of the twentieth century represent a period of great change in every aspect of life, including science, technology, philosophy and art. These changes had a substantial impact on the individual lives in England, too. The introduction of machines to the daily lives of people had already begun at the end of the nineteenth century as a result of the Industrial Revolution; in the twentieth century, the machine, especially motor-car, became more visible with all its detrimental effects on nature and human lives. Moreover, developments in science, like the theory of evolution, the theory of relativity and the quantum physics brought about a drastic change in the individual?s mentality and understanding. What lies behind this understanding was the collapse of man?s unique place in the universe, which was believed to be aim-oriented and governed by heavenly forces.The peace and security of the previous ages were replaced by the uneasiness of endless efforts to catch up with the fast pace of life as well as anxiety and fear on both the social and individual levels. The belief in progress which prevailed through the previous ages was no longer well-grounded. Furthermore, due to industrialization, the city centers became a meeting place for people of all ranks and classes, and an inevitable interaction between higher and lower classes, which sometimes led to clashes, emerged gradually. Hence, the individual relationships had to be re-established in accordance with these social changes.E. M. Forster (1879- 1970) depicted the condition of modern society and the individual under the circumstances mentioned above. Especially in The Longest Journey (1907) and Howards End (1910), while presenting his characters in the struggle for survival among the rapid changes of the modern world, Forster reflected his anxiety about the fragmentation of society and the self.The aim of this thesis is to analyze the repercussions of social, philosophical and scientific changes in Forster?s The Longest Journey and Howards End within the framework of the question of fragmentation on class, family and the individual levels. Forster?s search for emotional and social stability against social and individual fragmentation and his emphasis on human connections as a solution are underlined. The characters? different means of overcoming fragmentation is exemplified and the attitudes of the main characters and the endings of the novels are compared to exhibit the power of human connections in integrating the society and the self in Forster?s novels.