Tüketicilerin dokunma ihtiyacı düzeyinin algılanan kalite, tutum ve satın alma niyetindeki farklılaşmaya etkisi
The effect of consumers' need for touch level on the differentiation of perceived quality, attitude and purchase intention
  1. Tez No: 257859
  2. Yazar: MERT SARIIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin dokunma ihtiyacı düzeyine göre algılanan ürün kalitesi, ürüne yönelik tutum ve satın alma niyetinde farklılaşma olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmada kullanılan birincil veriler, 18 yaş ve üzeri tüketicilere anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; dokunma imkanı olduğu durumda, dokunma ihtiyacı düzeyleri ne olursa olsun tüketicilerin algıladıkları ürün kalitesi, satın alma niyetleri ve ürüne yönelik tutumlarının dokunma imkanı olmadığı duruma göre daha yüksek ve olumlu olduğu bulunmuştur. Ayrıca, dokunma imkanının olduğu ve olmadığı durumlar arasındaki bu farklılaşmanın, dokunma ihtiyacı yüksek tüketicilerde, dokunma ihtiyacı düşük tüketicilere göre daha fazla olduğu da gözlemlenmiştir. Son olarak, tüketicilerin dokundukları üründen elde ettikleri duygusal geribildirimin olumlu veya olumsuz olduğu durumlarda, ototelik dokunma ihtiyacı düzeyine göre ürüne yönelik tutumda anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine if the perceived product quality, the attitude toward product and the purchase intention differ by consumers? need for touch level. The primary data used in this study, were collected from the questionnares filled in by minimum 18 year old consumers. Findings showed that, whenever consumers are able to touch, their perceived product quality, attitudes and purchase intentions change positively whatever their need for touch level is. Besides, the differentiation between touch and no touch conditions is higher for consumers who have high level of need for touch with respect to consumers who have low level of need for touch. Finally, the results indicated that the attitude toward product doesn?t change significantly by the autotelic need for touch level either the sensory feedback gained by touching products is positive or negative.