Geleneksel ve yeni medyada haber üretim tarzı
Mode of news production in traditional and new media
- Tez No: 257860
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geleneksel medya ve yeni medyada haber üretim tarzının bir değişim gösterip göstermediğinin araştırıldığı tez çalışmasının amacı, varsa bu farklılığı ortaya koyarak geleneksel medya ve yeni medya yayıncılığının geleceği hakkında yapılacak olan daha kapsamlı tartışmalara katkı sağlamaktır. Çalışmada bu amaca ulaşmak için geleneksel medya, özelinde gazete, ve yeni medyadan (internet) örnekler seçilerek, çalışanları ile görüşmeler yapılmıştır. Geleneksel medya ve yeni medya ile ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalardan yararlanılarak bu sürecin genel işleyişi ortaya konulmuş ve adından yapılan görüşmeler çerçevesinde bu sürecin gerçekte bu şekilde işleyip işlemediği kapitalizm ve küreselleşme kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda internet ve gazete mecralarında haber üretim süreci bakımından farklılıkların kuramsal çerçevede sunulmuş olan işleyişle benzerlik gösterdiği görülmüştür. İnternet mecrasının geleneksel medya için bir alternatif olup olamayacağı sorgulanmış; ancak bunun kararının derinlikli bir içerik çözümlemesiyle verilebileceği kanaatine varılmış; yine de ekonomik paradigmalar göz önünde bulundurularak bu bağlamda bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis in which an answer to the question if there is a difference between traditional media and new media in terms of mode of production of news is tried to be found, is to contribute to more comprehensive arguments about the future of traditional and new media, by exhibiting the existing differences. To achieve this goal,representatives from traditional media (newspaper) and from new media (internet) were selected and interviews were arranged with them.General operation of this process is presented by benefiting from former studies and it is evaluated, whether it goes like that in real, on in the frame of capitalism and globalization with the help of the interviews. At the end of the study, it is noticed that the differences between internet and newspaper in terms of news production process, is similar to the process represented in theoretical frame. It si examined whether the internet could be an alternative to traditional media; but it is decided that, this could be decided with a deep content analysis; however an evaluation is presented within the context of economical paradigms.