Küreselleşme'nin tektipleştirme ideolojisi ve toplumsal yeniden üretiminde ideolojik aygıt olarak 'dünya müziği'
Homogenization ideology of globalization and ?world music? as an ideological apparatus in social reproduction
  1. Tez No: 257863
  2. Yazar: İLKE ULAŞ KUVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. M.DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın konusunu, kürselleşmenin batı kökenli bir sistem olarak toplumsal devamlılığının sağlanması noktasında, belirlenmiş stratejiler ve bu stratejilerin uygulayıcı araçları bağlamında dünya müziğinin konumu ve fonksiyonları oluşturmaktadır. Bu bağlamda, kuramsal çerçevede ilk önce küreselleşme ideolojisinin tek tipleştirici etkisi üzerine vurgu yapan eleştirel kuramlar tartışılmış ve sonra küreselleşmenin , ideolojik, kültürel ve ekonomik boyutları ele alınmıştır. Son olarak da sanatın ideolojik işlevi üzerinde durulmuştur.Çalışmanın temel amacı , bir sanat üretisi olan dünya müziğinin, küresel ekonomik elitler tarafından planlı bir şekilde yaratılan ticari bir tarz olduğunu ve oluşturulan konjonktürün büyük bir çoğunluk ile küreselleşme ideolojisinin devamlılığına ve ticari sürekliliğine hizmet ettiğini betimlemektir. Dolayısıyla, kuramsal çerçevede belirtilen küreselleşmenin tek tipleştirme icraatı dünya müziği bağlamında; bu müziği üreten firmaların ekonomik örgütlenmesi, müziğin dağıtımı, hedef kitlesi, üretilen müziğin algı birliği yaratan üretim sürecindeki tek tip teknik yapısı, ve söylemler üzerinden tek tipleştirici ideolojisi olmak üzere beş temel değişken üzerinden tartışılmıştır.Araştırmanın sonucunda, dünya müziğinin çok etkili bir ideolojik aygıt olduğu ya da olabilme potansiyeline sahip olduğu ki, zaten bu amaçla batılı müzik endüstrisi sermayedarları tarafından üretildiği ve teknoloji üzerinden kürselleşme ideolojisinin yeni bir insan modeli yaratmada hegemonik formatlı, bilişleri istila edici bir kültürel enstrüman olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Designated strategies and implementing appliances of these strategies in the context of world music?s position and functions composes this study?s topic to ensure globalization?s social continuity as a system of Western origin. In this context, first of all, theoretically, the homogenization effect of the ideology of globalization with an emphasis on one type of theories are discussed and then, ideological, cultural and economic dimensions of globalization are handled. Finally, the ideological role of art is emphasized.Fundamental purpose of this study is to describe that the world music, which is an artistic output, is a commercial genre created in a planned way by global economic elites and the devaloped conjuncture serves to The ideology of globalization?s continuity and it?s assiduity of commercial with a large majority.Thus, it is discussed out of five basic variable including economic organization of the companies generated this music, distribution of the music, it?s target audience, produced music?s monotype technical architecture in the production process which creates a perception of unity and homogenizing/uniformizing ideology through discourse.End of the research, it has been concluded that the world music is a very effective ideological device or it has the potential that is why it is produced by western investors in the music industry, and it has been also concluded that the Ideology of Globalization through technology is a hegemonic formated, cognition-invading cultural instrument in creating a new human modal.