Kitle iletişim araçları-insan karşıtlığı üzerine düşünme deneyimleri
Mass communication medium- thought experiences on the opposotion of human
- Tez No: 257864
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Toplumsal ve ekonomik, bilimsel ve teknolojik değişimler insan kişiliğinin oluşumunda etkileşim içindedirler. Kitle iletişim teknolojilerinin bugün bireysel, toplumsal ve sanatsal yaşantıda yer almadığı bir alan bulmak neredeyse olanaksız görünmektedir. Yaşamın her alanına girmiş olan iletişim araçlarının hızla değişimi, gönderdiği sözel, görsel iletiler, yaşam ritmini değiştirdiği gibi gerçeklik algısını da değiştirmektedir. Dolayısıyla büyük bir hızla akıp giden yaşamın içinden gerçeği çekip çıkarabilmek, neyliğini sorgulamak sanatçıları görsel kültürün etkin olduğu iç- dış dünya etkileşimini yansıtabilecek yeni anlatım olanakları geliştirmeye yöneltir.Din, felsefe, sanat tarafından biçimlendirildiği düşünülen insan yaşamı bugün iletişim araçlarının aracılığına bırakılmıştır. Her şey hızla değişiyor görünmektedir. Deneyimlemeye zaman bırakmayan bir akış içinde sürüklenmektedir insan. Dünyanın hızlı değişimi, insanın iç dünyası ile olan bağını kopararak arkasında yalnızlık, güvensizlik, anlamsızlık, gelip geçicilik, duyarsızlık, belirsizlik gibi duyguları içeren büyük bir boşluk bırakmıştır. Tamamlanmamışlık, parçalanmışlık, bütünleşememek, yapaylık, karmaşa duyguları çağın `benlik' yapısını, ruhunu tanımlayan kavramlar olarak sanat yapıtlarının biçimsel anlayışında açığa çıkmaktadırlar.Bu çalışma kişisel deneyim, algı, sezgi ve içsel gereksinimler aracılığı ile Kitle iletişim araçları - insan karşıtlığı üzerine görsel?plastik imgelerle düşünme denemelerinin bir sonucudur. Yaşantının sürekli kesintiye uğratılması, durup düşünmeye zaman bırakılmaması ve görsel belleğin iletişim araçlarından ulaştırılan görüntülerle istemsiz doldurulmasının neden olduğu iç baskının, duyguların, düşüncelerin resimdeki öz-biçim ilişkisinin arayışlarını içermektedir. Resimlerdeki plastik öğeler, istenilen etkinin oluşturulabilmesi için kendini doğrudan, aracısız resme katabilme duygusunun karşılığı olarak düşünülmüştür. Çizginin, boyanın doğaçlama kullanılmasıyla oluşturulan parçalanmış yüzeylerin yeniden bir araya getirilmesi araştırmalarıyla ulaşılan bütünlüğün yarattığı duygulardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social and economic, scientific and technological changes interact with human personality formation. Today, it seems impossible to find areas where technologies of mass media don?t take place in individual, social and artistic lives. Not only do rapid change in communication tools which interferes almost all aspects of life and it?s verbal and visual messages change rhythm of life, but it changes perception of reality. So, identifying the reality when life goes on in a hurry and trying to understand what is the reality direct artists to develop new expression forms which can reflect internal-external world interactions that visual culture is effective.Life that is considered to be structured by religion, philosophy and art, has been left to the means of media. Everything seems to have changed very quickly. Mankind has no time to experience things. World?s rapid change has alienated one from his/her inner world and left one with big emptiness which contains feelings like loneliness, insecurity, meaninglessness, temporariness, insensitivity and ambiguity. Feeling incomplete and shivered, not being able to integrate, artificiality, feeling of confusion become more visible in art works as terms which symbolize the spirit of the age.This study is a result of experiments on thinking about contrast between mass communication tools and human through personal experience, perception, intuition and internal requirements with visual-plastic images. It includes search of essence and format relationship between inherent compulsion, feelings and remarks which are resulted by continuous interruption of life, not sparing the time to stop and think and involuntary filling of visual memory with images which are received through communication tools on picture. Plastic elements on pictures are thought as a compensation of feeling of being able to add herself to picture directly and without any instrument in order to create impact. It is benefited by feelings which are created by integration that is accessed with research of piecing divided surfaces together again by extempore use of line and color.