The impact of identity on Syria's regional policy between 1946?2000
Suriye'nin 1946-2000 yılları arasındaki bölge politikasına kimliğin etkisi
- Tez No: 257881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL G. OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Suriye ulusal kimliğinin, kültürel etkenlerin ve karar alıcılarının kimliklerinin Suriye dış politikası üzerindeki etkilerini incelemektir. 1990'lı yıllarla beraber uluslararası ilişkiler alanında ulusal kimlik ile dış politika arasındaki bağlantıyı inceleyen çalışmalar önem kazanmıştır. Ulusal kimliğin ve kimlikle ilgili diğer faktörlerin devletlerin dış politikaları üzerindeki etkilerini inceleyen yaklaşım ?inşacılık? olarak adlandırılmaktadır ve tezin teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Tez çalışmasında Suriye'nin 1946?2000 yılları arasında dış politikasının belirlenmesinde etkili olduğu düşünülen unsurlardan ilk olarak Pan-Arabizm, ikinci olarak Pan-Suriyecilik kavramları incelenmiştir. Örnek olaylar olarak Mısır ile Suriye arasında Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin kuruluşu (1958-1961) ve Suriye'nin komşuları ile ilişkileri ele alınmıştır.Suriye dış politikasında etkili olduğu düşünülen faktörlerden devlet yapısı, Suriye'deki liderlik ve meşruiyet üçüncü bir kategori olarak ele alınmıştır. Bu kategori ile ilgili olan örnek olay çalışmasında ise İran-Irak savaşı sırasında İran ile ittifak içine girilmesi, Körfez Savaşı sırasında Koalisyon Güçlerine kumanda eden Amerika Birleşik Devletleri'nin desteklenmesi ve 1990'lı yıllarda İsrail ile Barış Sürecine girilmesi ele alınmıştır.Çalışma, uluslararası İlişkiler disiplininde neo-realist (yeni-gerçekçi) görüşün savunduğu gibi bir devletin ulusal çıkarlarının belirli ve sabit olmadığını, bunların çeşitli faktörlerden ve süreçlerden etkilenerek zaman içinde değişebileceğini, dolayısıyla dış politikanın analiz edilmesinde ve karar alma sürecinin anlaşılmasında inşacı yaklaşımın daha faydalı olacağını Suriye örneğinden yola çıkarak savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of Syria?s national identity, cultural factors and decision-makers? identities? on Syrian foreign policy. In 1990s, studies emphasizing the connection between national identity and foreign policy have gradually started to gain importance in international relations. This approach is called constructivism and forms the theoretical framework of present study. In this context, first Pan-Arabism and then Syrianism are analyzed as two constitutive elements shaping the Syrian identity. Case studies such as United Arab Republic (1958-1961) and relations with her neighbors indicating the impact of these two elements on Syria?s regional policies between 1946 and 2000 are examined.The third category of factors influential on Syria?s foreign policy is given as the state apparatus, the Syrian leadership and the concept of legitimacy. Also a third case study indicating the impact of these factors on Syria?s foreign policy included specific foreign policy decisions by the leadership such as alignment with Iran during the Iran-Iraq War, Syria?s support of the coalition forces led by the US during the Gulf War and joining the peace process with Israel in 1990s.The study concludes that contrary to neo-realist view which gives the national interests of a state as given and fixed, national interest of a state is shaped by certain factors and subject to change in time, therefore social constructivist approach could be more useful in understanding the foreign policy decision making process.