İMKB borsa endeksinde yabancı yatırımcıların rolü
The role of foreign investors in the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 257882
  2. Yazar: BEKİR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası sermaye hareketlerinde son dönemlerde önemli artışlar yaşanmıştır. Örneğin; gelişmiş ülkeleri ele alırsak 1997 yılında 220 milyar $ olan uluslararası sermaye hareketleri 2007 yılına gelindiğinde yaklaşık 1 trilyon $ ile rekor bir seviyeye ulaşmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise; 1997 yılında 200 milyar $ olan uluslararası sermaye hareketleri 2007 yılına gelindiğinde %100'lük bir artış göstererek yaklaşık 400 milyar $'a dayanmıştır. Yani son yıllarda uluslararası sermaye hareketleri yükselen bir trend içerisindedir. Bu durum, uluslararası sermaye hareketlerinin ülke ekonomileri ve sermaye piyasaları üzerindeki etkisinin iyi analiz edilmesi ve yorumlanması gereğini ortaya çıkarmaktadır.Bir ülkeye yönelen uluslararası sermaye doğrudan yatırımlar şeklinde gerçekleşebileceği gibi portföy yatırımları şeklinde de gerçekleşebilmektedir. Yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen portföy yatırımlarının piyasa üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve ortaya çıkan sonuçların doğru yorumlanması hayati bir öneme sahiptir. Bu amaçla Türkiye sermaye piyasaları üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Fakat yapılan çalışmaların çoğunda ya veri frekansı düşük tutulmuş yada incelenen dönem aralığı yeterli genişlikte belirlenmemiştir. Fakat yapılan bu çalışmada gerek günlük veriler kullanılması, gerekse incelenen dönemin uzun tutulması daha güvenilir sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır.Çalışmada 01 Ocak 2004 ile 31 Temmuz 2008 arasındaki dönemde İMKB 100 Fiyat Endeksi içerisinde devamlı suretle yer alan 51 hisse senedinde yabancı yatırımcıların saklama bakiyeleri ve oranı ile İMKB 100 Fiyat Endeksi arasındaki ilişki panel veri analizi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasasında gerçekleştirdikleri işlemler ile endeksin değişimi arasında pozitif bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Yani, yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerdeki artış endeksin artmasına, düşüş ise endeksin düşmesine neden olmaktadır. Bu durum endeks üzerinde yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen portföy sermaye hareketlerinin etkili olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.Anahtar Sözcükler1.Uluslararası Sermaye Hareketleri2.Portföy Yatırımları3.Yabancı Yatırımcılar4.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası5.Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
The recent years saw significant increases in international equity flows due to globalization. For instance, if we observe developed countries, it is possible to see the international equity flows amounting to $ 220 billion in 1997 have reached to a record breaking level of approximately $ 1 trillion in 2007. In the developing countries, however, the international equity flows worth $ 200 billion have increased by 100% to approximately $ 400 billion in 2007. As the aforementioned facts suggest, international equity flows is a rising trend in recent years. This fact requires the necessity of thorough analysis and interpretation of the effects of international equity flows to the countries? national economies and capital markets.In addition to direct investments, the capital that is directed to a given country may also be realized by way of portfolio investments. Analysis of the effects of portfolio investments made by foreign investors on market and accurate interpretation of their respective results are of vital importance. For that purpose, various studies have been carried out on Turkish capital markets. However, in most of such studies, either the data frequency has been kept low or the investigation period range has been failed to be determined at sufficient length. Due to the fact that daily data have been employed and the investigation period spans over a long period, the present study thus presents more reliable results.In this study reserving balance and ratio of foreign investors in 51 share certificates that are kept in İMKB 100 Price Index on constant basis between dates 01 January 2004 and 31 July 2008 and the relationship among İMKB 100 Price Index have been examined by using panel data analysis. According to the results gained; there is a positive relationship between the transactions made by foreign investors in stock exchange market and the index change. In other words, the increase in the transactions initiated by foreign investors led to a increase in the index, and the decrease in transactions resulted in decrease in the index. This fact clearly manifests that the portfolio equity flows initiated by foreign investors have been effective on the index.Key Words1.International Equity Flows2.Portfolio Investments3.Foreign Investors4.Istanbul Stock Exchange5.Panel Data Analysis