Rasim Özdenören'in hikayelerinde moral değerlerin çözülüşü ve kimlik bunalımı
Changes in moral values and individuation crisis, in Rasim Özdenören?s stories
- Tez No: 257904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma Rasim Özdenören'in hikâyelerinde moral değerlerin çözülüşü ve bu çözülüş sonrasında bireylerin yaşadıkları kimlik bunalımları üzerine yapılmıştır. Amacımız, modernleşme sonrası değişen toplum yapımız ile Özdenören'in hikâye kahramanları arasındaki ilişkiyi yansıtmaktır.Giriş hariç üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde moral-etik-ahlâk kavramları arasındaki fark, moral değerlerin tanımlanması ve sınıflandırılması, modernleşme süreci ile değerler sistemimizdeki dönüşüm, Rasim Özdenören'in hayatı ve denemelerinden hareketle moral değerlerimize bakış açısı konuları işlenmiştir. İkinci bölümde hikâyelerde moral değerlerin çözülüşünün nasıl ele alındığı, üçüncü bölümde ise bu çözülüşle beraber kişilerde oluşan kimlik bunalımı ve sonuçları incelenmiştir.Çalışmamızda sadece Özdenören'in hikâyelerinden değil, denemelerinden, hakkında yazılmış kitaplardan ve konunun anlaşılabilirliğini sağlamak, söylenenleri desteklemek için farklı alanlara ait kitaplardan da yararlanılmıştır.Araştırmamızın sonucunda, Rasim Özdenören'in, hikâyelerinde ana tema olarak, Batılılaşma yüzünden toplumsal yaşamımızda görülen dönüşümleri ve bu dönüşümlerin bireyler üzerindeki etkilerini işlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is formed on the subject of changes in moral values and people?s individuation crisis after these changes, in Rasim Özdenören?s stories. Our objective is to reflect the relationship between our structure of society which changed after modernization and the characters in Özdenören?s stories.It is composed of three parts except introduction and in the first part, the difference among morality-ethics-values concepts, description and classification of moral values, changes in our values with modernization process, Rasim Özdenören?s biography and his perspective to our moral values according to his essays are expressed. In the second part, in the stories how to approach to the changes in moral values, and in the third part, individuation crisis people have with these changes and their results are examined.In our study, resources are not only Özdenören?s stories but also it is sourced by his essays, books about him and other books related with different subjects to make our study clear, easy to understand and support what we say.At the end of our research, it is seen that the main theme of Rasim Özdenören?s stories is the changes in our social life as a result of westernization and the effects of these changes on individuals.