Basın ve halkla ilişkiler: İşbirliksel birliktelikte karşılıklı sorunlar ve çözüm önerileri
Media and public relations: Problems and solution proposals between mutual association
- Tez No: 257903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Halkla ilişkilerin çıkış noktasını oluşturan medya ilişkileri, bugün hem ulusal yayınlar, hem yerel yayınlar hem de sektörel yayınlar ve diğer mecraların gelişmesiyle, daha fazla profesyonellik gerektiren bir alan haline gelmiştir. Medyanın bu denli büyümesi ve yabancı ortaklıklar özelinde de birlikteliklerin oluşması, kâr amaçlı kuruluşların büyümesi ve dolayısıyla tanıtım ihtiyaçlarının artmasında etkili olmuştur. Kuruluşların itibarlarının oluşmasında ve yerleştirilmesinde önemli bir etkiye sahip olan medya, bu süreçte her zamankinden daha önemli bir unsur halini almıştır.Çalışma, basın ve halkla ilişkiler çalışanlarının işbirliksel süreçte yaşadıkları sorunları incelenmektedir. Çalışmada, bu amaçla her iki sektör temsilcilerinden anket aracığıyla (100 halkla ilişkiler mensubu ve 100 basın sektörü çalışanı) alınan görüşler doğrultusunda şekillenen araştırma ve sonuçları sunulmuştur. Her iki sektör çalışanlarının karşılaşma alanlarından başlayarak, yaşadıkları sorunlara ve bu sorunların kaynaklarına değinen görüşlerin yer bulduğu çalışma, sektör çalışanlarının birbirleri hakkındaki görüşlerini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Çalışmada, her iki sektörün değerli çalışanlarının sunduğu yanıtlar, istatistikî veriler halinde sunulmuş ve sayısal veriler karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Media relations that form the point of origin of public relations has become a field which requires more proficiency with the development of both national publications and local, sectoral publications and other channels. This growth of media and formation of mergers within foreign partnerships, have been effective in the growth of profit making companies and increase in promotion needs. Media, which has an important effect in the creation and settlement of prestige of companies, has become a component that is more important than ever in this process.The study examines the problems experienced by press and public relations workers in their collaboration process. The study presents the research results provided in accordance with the opinions of representatives of both sectors (consisting of 100 public relations and 100 press members) received via a survey conducted. Including the problems experienced by the workers of both sectors since the beginning of their collaborative work and the reasons of these problems, the study clearly shows the opinions of sector workers about each other. Answers of the valuable workers of both sectors are presented in the form of statistical data and numeric data is examined comparatively in the study.