Cevat Şakir Kabaağaçlı hayatı-eserleri-sanatı üzerine bir araştırma
The fisherman of Halicarnassus a study on his life, works and art
  1. Tez No: 531425
  2. Yazar: ADEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Cevat Şakir Kabaağaçlı, daha meşhur adıyla Halikarnas Balıkçısı, Türk Edebiyatı'nın önde gelen yazarlarından biridir. Yazarın hem özel hem de yazı hayatı oldukça karakteristik ve kendine hastır. Özellikle Akdeniz ve Ege hikâyeleriyle tanınan Halikarnas Balıkçısı, roman, hikâye, deneme, hatıra, mektup gibi farklı türlerde birçok esere imza atmıştır. Gazetecilik ve ressamlık yönleri de bilinen Halikarnas Balıkçısı'nın çeşitli süreli yayınlarda kalmış birçok yazısı bulunmaktadır. Bu çalışmada Halikarnas Balıkçısı'nın hem özel hem de edebî ve kültürel hayatı üzerinde durulmaktadır. Onun özel hayatı çeşitli arşivlerden de faydalanılmak suretiyle araştırılmış, incelenmiş ve psikanalitik, biyografik edebiyat kuramları doğrultusunda yorumlanarak, hayatıyla eserleri arasındaki ortak noktalar tespit edilmiştir. Diğer taraftan, Halikarnas Balıkçısı'nın roman ve hikâyeleri tahlil edilerek edebî değeri ve yazarın sanat anlayışı üzerinde durulmuştur. Ayrıca,“Anadolu medeniyeti”ne dair ileri sürdüğü düşünceleriyle de dikkat çeken Halikarnas Balıkçısı'nın fikrî eserleri incelenerek, düşünce dünyasıyla edebî çizgisinin kesişme noktaları ortaya konulmuştur. Onun süreli yayınlarda kalan yazıları da bu çalışmanın sınırlarına dâhil edilmiş ve böylece Halikarnas Balıkçısı, bütün yönleriyle ilk defa bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cevat Şakir Kabaağaçlı, known as the Fisherman of Halicarnassus, is one of the leading writers of Turkish Literature. Both the private and literary life of the author is very characteristic and unique. The Fisherman of Halicarnassus, especially known for his Mediterranean and Aegean stories, has produced many works of different genres such as novels, stories, essays, memories and letters. The Fisherman of Halicarnassus, who has journalism and painting aspects, has many articles in various periodicals. This study focuses on both private and literary and cultural life of the Fisherman of Halicarnassus. His personal life was researched, examined and interpreted in the light of psychoanalytic and biographical literary theories to identify the common points between his life and works. On the other hand, the novels and stories of the Fisherman of Halicarnassus were analyzed and the author's artistic understanding and literary value were revealed. In addition, the intellectual works of The Fisherman of Halicarnassus, which draws attention to the ideas he has made about the Anatolian civilization, have been examined and the points of intersection between the world of thought and the literary line have been put forward. The writings of his periodicals were included in the limits of this work and thus the Fisherman of Halicarnassus was first discussed in all aspects of this work.