Az gelişmiş ülkelere yapılan uluslararası yardımlar: Ekonomik ve siyasal boyutları
International aids to developing countries: Economical and political aspects
- Tez No: 257907
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Az gelişmiş ülkeler de kalkınmış ülkeler gibi, ekonomik ve sosyal refahı yakalamış, temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen, bağımsız bir güç durumuna ulaşmaya çalışmaktadırlar. Adı kalkınma olarak konulan bu hedefe ulaşma yolunda az gelişmiş ülkelerin karşılaştıkları en büyük engel sermaye yetersizliğidir. Bu engeli aşmak için zorunlu seçenek haline gelen dış yardımlar ve dış borçlar, azgelişmiş ülkelerdeki uygulama biçimlerine göre farklı ekonomik ve siyasal sonuçlar doğurmuştur. Azgelişmiş ülkelerin kalkınma serüvenindeki baş aktörlerden olan uluslararası yardımlar, beklenen mucizeyi yaratmaktan çok uzak kalmıştır. Türkiye ve diğer örnekleri ve tarihsel gelişimleri ile birlikte, uluslararası yardımların ekonomik ve siyasal sonuçları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Like developed countries, the developing countries are also trying to become an independent power which is economicly and socially in welfare and in capability of meeting their basic needs easily. Lack of capital is the biggest obstacle that developing countries are facing to reach the goal named development. Based on the application forms and practices, the foreign aid and external debts that became a mandatory option to overcome this obstacle, caused different economic and political results in the developing countires. International aid as the main actor in the development adventure of these countries, has remained far from to create the expected development miracle. Including Turkey and the other examples along with historical progresses of economic and political consequences of international aid constitutes the subject of this study..