Kamuda insan kaynakları planlaması çerçevesinde norm kadro uygulamasının analizi
The analysis of norm permanent staff practice as part of human resources planning at public
  1. Tez No: 257913
  2. Yazar: KUTLUHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çağdaş insan kaynakları yönetiminin önemli tekniklerinden biri olan Norm Kadro, son yıllarda Türkiye'de gündeme gelmiş ve kamu sektöründe uygulanmaya başlamıştır.Ülkemizde, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmediğine dair yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bu çalışmada, kamuda uygulamaya konulmuş bulunan Norm Kadro düzenlemesi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve İnsan Kaynakları Planlaması konuları bağlamında ele alınmıştır. Araştırma sürecinde, Norm Kadro düzenlemesine ilişkin verileri elde etmek üzere görüşme ve gözlem teknikleri kullanılmıştır.Norm kadro düzenlemesi ile, görevler ve kadrolar yeniden tanımlanmaktadır. Bu düzenleme ile; personel adayları arasından, tanımlanmış olan kadroları işgal edebilecek nitelikte olanlardan en iyilerinin seçilmeleri ve seçilen adayların da en uygun kadrolara yerleştirilmeleri amaçlanmaktadır.Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde en önemli unsur insandır. İnsan unsuru özellikle son dönemlerde hizmet üretiminde en önemli kaynak olarak görülmektedir. Bu nedenle, insan kaynağının iyi bir şekilde planlanması ve yönlendirilmesi hizmet kalitesini artırmak ve hedeflenen amaçlara daha etkin bir şekilde ulaşmak açısından önem arz etmektedir. Bu sayede kamu hizmetinin niteliğinin artması da sağlanmışolacaktır.Böyle bir yaklaşımla gerçekleştirilecek olan Norm Kadro çalışmaları, kamu yönetiminin belirli alanlarında gereksiz kadro ve personel yığılmalarının önlenmesi, gerek duyulan alanlara kadro ve personel takviyesi yapılması, kişisel ve siyasal kayırmaya dayalı atamaların engellenmesi ve bu suretle liyakat ilkesinin hayata geçirilmesinde önemli bir araç haline gelecektir. Kamusal hizmetin kalite düzeyi ancak bu şekilde yukarı çekilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Norm Permanent Staff that is one of the important techniques of modern human resources management, has recently been on the agenda in Turkey as well and has been started to put in practice at public sector.In our country, there is a common opinion that public service is not carrying on efficiently and productively. In this paper, Norm Permanent Staff arrangement that is practiced at public, is appraised through Human Resources Management and Human Resources Planning. In this processing, to obtain datas about Norm Permanent Staff arrangement, we use meetings and observe technics.Duties and permanent staffs are defined again with Norm Permanent Staff arrangement. With this arrangement, the purpose is to choose the best ones and to settle them the suitable permanent staff among the labour of candidates.The most important object is human in public service practicing. Human is known the most important source at service production. Because of that, in order to plan and direct human resources is important to increase service quality and to reach efficiently. So the public services quality will be increased.The studies of determining Norm Permanent Staff with such an approach is going to be a significant tool for preventing unnecessary position and personnel accumulation in certain areas of public administration, reinforcing necessary areas with positions and personnel, preventing appointment based on nepotism, cronyism and political considerations, and thus, for putting merit principle into practice. Theproductivity of public service will only increase with this practice.