Satandart Türkçedeki ünlülerin akustik analizi ve fonetik altyapı
The acoustic analysis of vowels in standard Turkish and phonetic substructure
  1. Tez No: 257914
  2. Yazar: ASLI YILMAZ DAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SAUAT ÖZTURNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, standart Türkçe telâffuzdaki ünlülerin alofonları araştırıldı. Araştırma için oluşturulan veri tabanındaki 875 sözcük, uygun standarttaki bir stüdyoda 8 konuşmacı tarafından okundu. Ses kayıtlarının segmentasyonu alofonların farklı açılardan araştırılması için 4 katmanlı olarak, Praat programıyla yapıldı. Etiketlenen 16.288 ünlü örnekleminin formant ölçümleri için CGDZP algoritması kullanıldı. Formant değerleri ölçülen alofon grupları arasındaki farklılıkların istatistiksel analizi, ?bağımsız grup t-testi? ve ?tek yönlü varyans analizi? ile yapıldı.Formant değerlerinin dağılımının istatistiksel analizine göre anlamlı olarak birbirinden ayrılan 21 alofon grubu ve bunlara ait 10 tane uzun ünlü bulundu. Alofonların yer aldığı ses dizilimleri, sözcüklerle örneklendirildi. Alofonların IPA transkripsiyonundaki simgelerden hangisiyle gösterilebileceğine ilişkin öneriler sunuldu.Tezde ayrıca Türkçe fonetik literatürüyle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Çalışmada kullanılan yöntemlerin ve varılan sonuçların anlaşılırlığını sağlamak üzere; fonetik disipliniyle ve akustik analizle ilgili temel bilgiler sunuldu.
Özet (Çeviri)
The present study aims to inquire into the allophones of vowels in standard Turkish pronunciation. The 875 words which constitute the database that was formed for this research were enunciated by 8 speakers in a studio with appropriate standards. The segmentation of the voice recordings was conducted with the program Pratt and in 4 tires in order to enable the examination of allophones in various aspects. The CGDZP algorithm was utilized for the formant measurement of 16,288 vowels which were labeled. The statistical analysis of the differences between the allophone groups -of which the formant values were measured- was carried out with the methods ?independent samples t-test? and ?one-way analysis of variants?.21 allophone groups, which significantly differ according to the statistical analysis of the distribution of formant values, as well as 10 long vowels classified under these groups are discovered. The voice order in which the allophones are located is exemplified in some words. Suggestions with respect to which symbols can be used to denote allophones in IPA transcriptions are also provided.An evaluation of the literature on Turkish phonetics is also included in the thesis. Basic information on acoustic analysis and phonetics is presented in order to enable an easier understanding of the methods employed during the research, and of the results achieved.