Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin jeomorfolojik ve uygulamalı jeomorfolojik etüdü
Geomorphologic and applied geomorphologic etude of Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 257921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tezde KKTC'nin jeomorfolojisi, jeomorfolojik özelliklerin gelişiminde etkili olan faktörler ve uygulamalı jeomorfolojik özellikler ortaya konulmuştur. Bilindiği gibi gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde doğal afetler bilimsel çalışmaların yeterli olmayışı, ekonomik kaynakların kısıtlı oluşu ve hatalı arazi kullanımlarının yaygın olması gibi nedenlerden ötürü gün geçtikçe artmakta ve bu afetlerden kaynaklanan zararlar daha belirgin bir şekilde hissedilmektedir. KKTC'de de jeomorfolojik kökenli problemlerin artarak devam etmesi bu tezin hazırlanmasına neden olmuştur. Bugüne kadar KKTC'de kapsamlı bir jeomorfoloji çalışması yapılmamıştır. Bundan dolayı bu tezde hedeflenen; KKTC'nin jeomorfolojik özelliklerini belirlemek ve bu özelliklerin oluşumuna etki eden yapı, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus ve arazi örtüsü gibi özellikler hakkında bilgi vermektir. Ortaya çıkan bu bilgiler ışığında KKTC'deki jeomorfolojik problemler tespit edilmiş ve ArcGIS 9.3 programı kullanılarak jeomorfolojik risk analizleri yapılıp, jeomorfolojik risk haritaları üretilmiştir. Bu analiz sonuçları ve haritalar KKTC'deki erozyon, kütle hareketleri, günlenme, sel, seyelan ve taşkın gibi afetlere karşı riskli olan alanları ve dağılışlarını belirleyerek bu konularda ilgili olan kurum ve kuruluşların yaşanabilecek afetler sonucu oluşan zararları azaltmak için gerekli yasal düzenlemeleri yapmalarına ışık tutmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing the geomorphology of TRNC, the factors which are effective in achiving these geomorphological characteristics and the applied geomorphological features. As it is a common fact in almost all of the developing countries the natural disasters are felt more because of the lack of scientific research, economic resources and the improper field use. As a result of an increasen in the geomorphologic based problems in TRNC stimulates the prepearing of this thesis. Until today there has not been a proper study of geomorphology in TRNC. Hence, this thesis aims at analyzing the geomorphological characteristics of TRNC and to provide additional information concerning to such geomorphological features as structure, climate, hydrology, soil, vegetation, population and land cover. The information obtained from the above mentioned studies contributes to the analysis of the geomorphological problems and risk maps are created by risk analysis using ArcGIS 9.3 programme. These analysis results and maps aims at identifying the risky areas and the distributions in TRNC concerning such natural disasters as erosion, mass movements, weathering, floods, flash floods. Moreover, these maps are also designed to help the constitutions and corporations dealing with such geomorphological problems in order to formulate the legal regulations which will contribute to the mitigation of the hazards.