Ağ modelleri ve tedarik zincirinde ağ optimizasyonuna ilişkin bir uygulama
Network models and an application in supply chain network optimization
- Tez No: 257922
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
.Çalışmada tedarik zinciri ağ tasarımı incelenmiş ve istatistik ile sayısal yöntemler birle?tirilerek tedarik zincirinde ağ optimizasyonunun gerçekle?tirilmesi amaçlanmıştır. Analizde kullanılan veriler, Türkiyede 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren uluslararası bir beyaz eşya firmasının 2009 yılı verilerini kapsamaktadır. Söz konusu dönem için firmaya ait 253 bayinin talepleri incelenmiştir. Talep tahmini için olu?turulan model, zaman serisi ve nitel tahmin yöntemlerini içinde barındırmaktadır. Analizde kullanılan tahmin modelinin çıktıları optimizasyon modelinin girdilerini oluşturmuştur. Optimizasyon modelinin çıktıları ise planlama için girdi oluşturmuştur.Çalışmada firmanın dağıtım ağında, ulaştırma ve lojistik maliyetinde stratejik öneme sahip dağıtım merkezlerinin en uygun (optimal) yer, sayı ve kapasiteleri belirlenmi?tir. Bu belirleme bayilerin talepleri ve bulundukları iller, her bir ilde bulunacak dağıtım merkezlerinin sabit maliyetleri ve firmanın stratejilerine bağlı bir takım kriterlere göre yapılmı?tır. Dağıtım merkezlerinin en uygun sayı ve yerleri belirlendikten sonra bu dağıtım merkezlerinin hangi illere hizmet vereceği ve her bir dağıtım merkezinin kapasitesi belirlenmi?tir. Elde edilen veriler ı?ığında firmanın gelecek yılki dağıtım planlaması detaylı olarak gerçekle?tirilmi?tir.
Özet (Çeviri)
.In this study, supply chain network design is studied and network optimization is aimed by using the combination of techniques from statistics and operations management. The data of the analysis consists of a white house holding companys data for 2009 that is established in 2008 in Turkey. For the mentioned period demands from 253 retailers, have been used. The model that is used for forecasting the demand is consists of both time series and qualitative models. The forecasting models outputs that is used in the analyses is composed the inputs of the mathematical model. Also the outputs of the mathematical model is composed the inputs of the planning.In this dissertation, we determine the optimal location, number and the capacity of distribution centers that has strategic importance on the transportation and logistics costs in distribution network of the firm. This determination is made according to some criteria?s such as retailer demand and locations, fixed costs of distribution centers at the potential locations and others based on the firm?s strategies. After determining the number and location of the distribution centers, we determined the cities they serve and their capacities. According to the data that has come from the analyses, a detailed distribution plan is made for the next year.