E-Ticaretin yeni yüzü: E-Çarşı ve vergi denetimi
The new face of E-Commerce: E-Market and tax audit
- Tez No: 257920
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son 20 yıl içerisinde elektronikte yaşanan teknolojik yenilikler, tüm insanların kullanım ve yararlanmasına sınırsız bir şekilde açılan internet adlı bir olguyu yaratmıştır. İnternetin yaratacağı değişimin en az Rönesans sonrası dönüşümler kadar önemli olacağı beklenmektedir. Bu nedenle yaşadığımız döneme internet çağı da denmektedir.İnternet çağının sınırsız bilgiyle oluşturduğu özgürlük, ekonomik alanda önemli yenilikler yarattı. Yaratılan yeni ekonomik ilişkilerin başında elektronik ticaret gelmektedir. Böylece ticari ilişkiler, bilgiye erişimdeki özgürlükle desteklendiği için sınırsız bir boyuta kavuşmuştur. Bu sınırsızlık, ticari ilişkilerin yeniden tanımlanması ve sınır tanımazlığa karşı Devletin önlem araması çabalarını doğurmuştur. Bir yanda ticari yaşamın gelişme tutkusu ve diğer yanda Devletin uyum çabaları nedeniyle elektronik ticaret, ekonominin ve daha geniş olarak sosyal yaşamın her alanını etkilemektedir.Bu tezde, elektronik ticaretin yarattığı yeni pazarlama yöntemi olan e-çarşı ele alınarak özellikleri incelenmiştir. Ayrıca elektronik ticaretin etkileri arasından işletmecilik, muhasebe ve vergi hukuku alanları seçilmiş ve bu alanlarda meydana gelen değişimler incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, konular itibarıyla yaşanan değişimlerin yarattığı sorunlar, bu sorunları aşmaya yönelik uluslar arası çabalar, bu sorunların çözümü konusunda ülkemizde yaşanan tartışmalar ve varsa ulaşılan çözümler ele alınmıştır. Özellikle vergi denetimiyle ilgili olumlu ve olumsuz etkileri incelenmeye çalışılmış ve elektronik ticaretin özelliklerine uyumlu bir vergi yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda düşüncelerimiz paylaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological improvements which had been experienced in electronics in the last 20 years, created a phenomenon called internet that become available to the use and benefit of all people unlimitedly. It has been expected that the alteration created by internet will be as much important as the transformations after Renaissance. Therefore, the period in which we have been living is also called the internet era.The freedom which internet era has built with unlimited knowledge created important innovations in the economic field. Of all the new economic relations that have been created, electronic commerce comes first. Thus, commercial relations have attained to an unlimited dimension since they have been supported with the freedom to access the information. This limitlessness caused the redefinition of commercial relations and government?s efforts to seek for precaution. Electronic commerce has been affecting every aspect of economy and more broadly all aspects of social life due to the passion of commercial life for development on the one hand, and government adaptation efforts on the other hand.In this thesis, the characteristic of e-market, which is a new marketing method that electronic trade created, has been examined. In addition, among effects of electronic commerce business management, accounting, tax law and particularly tax audit fields have been selected and changes occurred in these fields have been tried to be examined. Within this context, issues caused by the alterations that had been experienced in terms of subjects, international efforts to overcome these issues/problems international efforts to overcome these effects, discussions experienced in our country regarding the solutions to the problems and solutions, if there is any, has been handled. Especially regarding tax auditing, its favorable and unfavorable effects have been tried to be examined and our opinions regarding how a tax administration compatible with the characteristics of e-trade should be have been tried to share.