Çevre sorunları açısından küreselleşme sürecinde kitle iletişim ve çevre için eğitimin önemi
The importance of education in mass communication and environment with respect to environmental problems within the process of globalization
- Tez No: 313120
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Günümüzde hemen her ülkenin en önemli sorunlarından biri haline gelen çevre sorunları, özellikle küreselleşmenin etkisi ile uluslararası bir boyut kazanmıştır. Bu bağlamda küreselleşme ve buna bağlı olarak çevresel sorunlar, sürdürülebilir kalkınma ve bunların ulusal ve uluslararası boyutu ele alınarak bir dizi çözüm önerilmektedir. Uluslararası düzeyde çevre hukukunun etkin olabilmesi için, her şeyden önce çevre değerlerinin uluslararası alanda bütün toplumların ortak varlığı olarak kabul edilmesi gereklidir. Bu değerlerin yok olması halinde, insanları nasıl bir felaketin beklediği bütün toplumlara anlatılmalıdır. Bu çalışmalar, toplumsal alanda çevre bilincinin artmasını sağlayacaktır. Eğer çevre bilinci artarsa, çevreye ilişkin uluslar arası düzenlemeler daha kolayca kabul görecektir.Tezin çalışma kapsamında çevre sorunlarının çözümü için ulusal ve uluslararası işbirliği ve karşılıklı güven ortamının oluşması, uluslararası planda yoğun bilgi alışverişi oluşturulması ile beraber küreselleşmenin etkileri dünya sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Ekoloji ve insan peyzajının durumu, kötü yönetimin çok ötesinde, egemen bir iş görme biçiminin sonucudur. Kapitalist sistemin ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını çözmek için geliştirilmiş olan teknoloji ve teknolojik düzen bugün yapısal bakımından ekoloji ve insan sağlığının bozulmasında sorunun çaresinden çok daha fazla nedeni olmaya devam etmektedir.Küreselleşen dünyada kitle iletişim araçları yolu ile bilgi ağını kuranlar, genelde gelişmiş ülkelerdir. Gelişmiş ülkeler bazı bilgileri, diğer ülkelere ya da kitlelere ulaştırırken kendi kültürel ürünlerini de ihraç etmektedir. Dolayısıyla teknolojinin geliştirdiği medya ağında, kültürel bilgi üretimini elinde bulunduran güçlü ülkelerin ?kültürel kodları? ve ?kültür modelleri? diğer ülkeleri etkilemektedir.İnsanlığın gelecekte huzurlu ve mutlu bir dünyada yaşamasını istiyorsak, ortak aklımızı, sağduyumuzu, vicdanımızı yerli yerinde kullanarak adaletli olma ve etik davranma sorumluluğunu da taşıyarak, yeni yüzyılın kaçınılmaz ama içinde belirsizlikleri olan bu küreselleşme olgusunu küresel felaketlere dönüştürmemek için çalışmalıyız. Bu sadece batılı yada doğulu kimlikler için değil insanlık için yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have become one of the most important problems of each and every country, have gained an international dimension especially because of the effects of globalization. Within this frame the study offers a range of solutions while dealing with globalization and related environmental problems, sustainable development and its national and international dimension. The environmental values should be accepted as common properties of all the societies in international scope so as to make the environmental law effective on international level. All the communities should be informed of the disasters waiting for them in case of the extinction of these values. If the environmental consciousness increases, the international regulations regarding the environment will be more easily accepted.The scope of this dissertation covers the following issues: to establish a national and international cooperation and mutual trust in order to solve the environmental problems; as a result of globalization to get rid of the borders by establishing an intense information network within the international plan; and to deal with the threats against living environments because of the integration of markets and the rise of competition due to communication technologies. The current situation of ecology and city planning is a result of dominating business and labor style rather than weak government. The technology and technological order developed to meet the needs of the capitalist system and to solve the problems caused by it continue to be not the solution but structurally the reason of the destruction of ecology and degeneration of human health.In the globalizing world it is generally the developed countries that have established information networks by means of mass communication devices. The developed countries export their own cultural identities while exporting some information to other countries or masses. Thus within this media network developed by technology, the ?cultural codes? and ?cultural models? of the powerful affect and influence the other countries.If we want the future generations to live in a peaceful and happy world, we should try hard so as not to let the inevitable yet vague concept of globalization turn into a disaster by using our common sense, wisdom, consciousness and by being fair and ethical. This should not be done merely for East or West but for all humanity.