Esnaf kefalet kredilerinin Türkiye'deki mekansal dağılışı ve sonuçları
Spatial dispersion and results of craftsman guarantee credits in Turkey
- Tez No: 257951
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE NUR TİMOR, PROF. NAZMİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Esnaf ve sanatkârlar toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, genelde bireysel çalışan küçük işletmelerden oluşmaktadır. Küçük işletmelerden meydana gelen esnaf kesimi,gerek işletmelerinin kuruluş aşamasında gerekse idamesinde kredilere ihtiyaç duymaktadır.Ayrıca zayıf sermaye yapılarıyla ülkelerin toplumsal ve ekonomik olumsuzluklarından en çabuk etkilenen kesimi olması itibariyle de kredilere gereksinim dıymaktadır.Her ülke kendi ekonomik politikaları çerçevesinde esnaf ve sanatkar kesimine destek olmak amacıyla çeşitli finans ve kredi yöntemleri geliştirmişlerdir.Türkiye'de de esnaf ve sanatkara destek amaçlı finans ve kredi yöntemleri geliştirmiş ve uygulamaktadır.Bu bakımdan Türkiye'deki esnaflara ve küçük işletmelere kendi yapıları içinde finansal sorunları çözmek için oluşturulan kredi kefalet sisteminin araştırılması, yeterliliğinin ölçülmesi, eksiklerin ortaya çıkarılması ve çözüm önerilerinin getirilmesi yararlı olacaktır.Bu araştırmada Türkiyede esnaflar ile ilgili kurulmuş olan kurumların yöneticileri ile bire bir görüşmeler sonucunda, esnaf kefalet kredi sistemi üzerine sorunları ve çözümleriyle ilgili görüşler ortaya atılmış ve tartışılmıştır. Bu kurumların yöneticilerinin görüş ve önerilerinin yanında, az da olsa yazılı kaynaklardan faydalanılarak, istatistiki dökümanlarla birlikte Türkiye'deki esnaf ve sanatkara verilen kredilerle ilgili finansal sistemin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de esnafın kredilendirildiği finansal sistemin doğru bir sistem olduğu ancak, değişen şartlara uyum sağlayacak yeniliklerin getirilmesi, destekleyici kredi argumanlarının ortaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Craftsmen and artisans are consisted of generally working individual small enterprises which supply the need of society. Artisan people including small enterprises are in need of credit to found and manage the companies. Furthermore, due to having powerless capital and being vulnerable in case of communal and economical difficulties, small traders require kind of credits. Variable financial and credit methods are created by every country relatively with their political community in order to give a support to craftmen and artsans. There are financial and credit techniques which are developed and applied by Turkey so that small traders can have facilities. Therefore, searching the system of credit and guarantee created to solve financial problems individually, evaluating the sufficiency and suggesting solutions are beneficial for small enterprises and artisans in Turkey.In this research, as a result of face-to-face interview with managers of corporations which are established for artisans in Turkey, problems and solutions are discussed about the issue of system of credit and guarantee. Beyond the opinions and suggestions of the managers, written sources are used with statistical documents to analyze financial system about credits given to artisans and craftsmen in Turkey. In this context, the system used for giving credit to artisans is correct and beneficial. However, it?s a necessity that innovations have to possess adaptation for changing variable conditions and supportive credit arguments have to be offered.