Avrupa Birliği'nde sanat ve sanatçının korunması ve bunun Türk kamu yönetimine etkisi: Türkiye ve Fransa örnekleri
Protection of art and artist within the European Union and its effects on Turkish public administration: The examples of Turkey and France
- Tez No: 257952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Kamu Yönetimi, Fine Arts, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Avrupa Birliği'nin kültür politikaları, Avrupa'nın kültürel temelleri üzerinden bir Avrupa Kimliği yaratarak Birliğin kültürel bütünleşmesini ve siyasal meşruiyetini sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak genişleme süreci ile beraber bünyesinde farklı kültürleri barındıran Avrupa Birliği ?çeşitlilik içinde birlik? formülü ile kültür politikalarında bir denge yaratmaya çalışmaktadır.Bu çalışmada, sanat ve sanatçının korunması, Avrupa Birliği kültür politikaları ve uygulamaları kapsamında ele alınmıştır. Bu politikaların Türkiye üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve Avrupa Birliği'nin kültür istisnası Fransa'nın kültür politikalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultural policies of European Union aim to ensure the cultural integration and political legitimacy of the Union as a means of creating an European Identity in terms of cultural basis of Europe. However, EU has become a multicultural Union in consequence of the enlargement process and it attempts to compensate the cultural policies with the formula of ?unity in diversity?.In this study, protection of art and artist is analyzed in the context of the cultural policies and applications of European Union. The effects of these policies on Turkey is treated and it is referred to the cultural policies of France: The Cultural Exception of EU.