Esnaf sanatkar kredi kefalet kooperatifinin finansmanında Halk Bankası' nın yeri
The Importance of Halkbank in financing guarantee for craftsmen and tradesmen
  1. Tez No: 43058
  2. Yazar: NİLGÜN SONER (AKÇIN)
  3. Danışmanlar: PROF. NEJAT TANKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Esnaf ve Sanatkârlar; iktisadi faaliyeti nakdi sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan, kazancı ancak geçimini sağlamaya yetecek derecede az olan ve bizzat çalışarak mal ve hizmet üreten kişilerdir. Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu 1964 yılında çıkmıştır. Devletin Esnaf ve Sanatkârı koruma ihtiyacı duyması ile ilk defa 1982 Anaya sasının 173. maddesinde“Devlet Esnaf ve Sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır”hükmü yer almıştır. Ülkemizde ilk Esnaf ve Sanatkâr Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Türkiye Halk Bankası'nın desteği ile 1951 yılında Ankara'da kurulmuştur. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin amacı; kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkârlara mesleki faaliyetler için gerekli krediyi sağlamak üzere kefil olmaktır. Esnaf ve Sanatkârların kredi gereksinimini karşılamada, Esnaf ve Sanat kârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri yetersiz kalmakla birlikte, yine de önemli bir yere sahiptirler. Bu kooperatifler sadece ortaklarına Türkiye Halk Bankası tarafından açılan kredilere kefil olmaktadırlar. Türkiye Halk Bankası 1938 yılında Esnaf ve Sanatkârları, Küçük ve Orta Öl çekli İşletmelerin finansman sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur. Esnaf ve Sanatkârı finansal açıdan destekleyen tek ihtisas bankası konumundadır. Türkiye Halk Bankası kooperatifin kefaletiyle kullandıkları kredilere Bankacılık sektörünün uyguladığı faiz oranının altında bir faiz uygulanmaktadır. Bu nedenle Türkiye Halk Bankası'nın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracı lığı ile kullandırdığı kredilerden dolayı kullandırım gelir kaybı doğmaktadır. Doğan kullandırım gelir kaybı ve mahrum kalınan kar, 233 sayılı Kanun Hükmünde Karar- name'nin 35. maddesi uyarınca Hazinece karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Craftsmen and Tradesmen are the people whose income is limited only to make their living and who conduct their economic activity by their physically individual working rather than employing cash capital. The law concerning Craftsmen and Tradesmen was published in 1964. The necessity of protecting Craftsmen and Tradesmen by the goverment has resulted specifing article 173 in the Constitute of 1982 which says“Goverment shall take the necessary measures to support and protect Craftsmen and Tradesmen”. The first Guarantee Cooperative for Craftsmen and Tradesmen was established in 1951 with the support of Turkish Public Bank. The aim of the cooperative is to give guarantee for its partners to get the loan they need for their professional activities. The Guarantee Cooperatives are not adequate but still play an important role of Craftsmen and Tradesmen in meeting their loan requirement. Guarantees of Cooperatives are only given for the loans extended by Turkish Public Bank. Turkish Public Bank was established in 1938 to solve the financial problems of Craftsmen and Tradesmen and small and medium sized companies. The Bank is particularly expertized in giving support to Craftsmen and Tradesmen and is unique in this field. The interest rates applied by the Bank for the loans utilized through Guarantee Cooperatives are far below the market rates and this causes income losses for the Bank. Income losses of the Bank are financed by treasury in accordance with the article 35 of Degree No. 233.