Türkiye'de akaryakıt istasyonu yer seçimine çok amaçlı bir yaklaşım
Multiobjective approach to select the location of oil gas station
  1. Tez No: 257960
  2. Yazar: SEMİH TÜZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de Akaryakıt ve Servis İstasyonu kanunla ancak belirlenmiş yerlere kurulabilen kar amaçlı işletmeler olarak düşündüğümüzde en önemli kriterin mevcut yerler içinde en iyi yerin belirlenmesi olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak akaryakıt sektörü üzerine temel bilgiler ele alınmıştır. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından, piyasada satılabilen ürünler bunların fiyat oluşumları, kar paylaşımları, ham petrol üreticileri ve bunlarla ilişkilerimizi, Türkiye'nin artan enerji ihtiyacı ve bunun ekonomimize etkilerine değinilmiştir. Daha sonra üzerinde çalışılacak akaryakıt istasyonu yer seçimine fikir vermesi açısından mevcut kuruluş yeri seçimi ve seçim yapılırken kullanılan değerleme yöntemleri gözden geçirilmiştir. Akaryakıt istasyonu'nu yer seçimi daha spesifik bir örnek olması ve kuruluş yerine karar verilirken kullanılan kriterlerin tamamının ölçülebilir olmaması sebebi ile kullanan yöntem, Analitik Hiyerarşi Prosesi olarak belirlenmiştir. AHP hakkında genel bir bilgi ve kullanım alanlarını gösterdikten sonra belirlenen kriterler ile yer seçimi değerlendirmesi yapıldı. Bu çalışmanın amacı yer seçimi için kriterlerin önem sırasını belirlemektir. AHP metodunda kriterlerin karşılaştırılması için konu ile ilgili uzman olan kişilerle bir anket uygulaması yapılarak, sonuçları AHP ile test edilmiştir. Sonuç yorumlanarak, uygulamanın nasıl yapılacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Selection of the best location is the point which is the most important criteria in building up oil gas station. In Turkey, oil gas stations are the profit seeking organizations where the locations for the building up are prescribed by the law.In this study, first of all, fundamental and basic information of petroleum industry are mentioned. These are petroleum products, their prices, necessity of these products; raw petroleum producers and our relationship, necessity of energy in Turkey and effect of our economy. Secondly, when we decide to build up a new oil gas station, we offer new specific methods to measure all of these criteria which we discussed in first part. In our study, we use Analytical Hierarch Process to measure to all these criteria when we decided to location of new oil gas station. Analytical Hierarch Process is a decision making algorithm developed by Dr. Saaty. It has many applications as documented in decision Support System literature. Our main goal is determine the importance of criteria which we have to consider. In this study, criteria are tested by AHP methods and discussed and explained how we can do.