Türkiye'de vergi incelemelerinin etkinliği
In tax examinations efficiency in Turkey
  1. Tez No: 257961
  2. Yazar: TANER SARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN OKTAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Türkiye'de vergi incelemelerinin etkinliği tartışmasında, öncelikli olarak vergi denetimi kavramı, vergi incelemesi kavramını da içine alan bir üst kavram olarak tanımlanmıştır. Ayrıca bu bölümde vergi incelemesiyle ilgili gerek Maliye Bakanlığında gerekse Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan birimler ve bunların görev tanımlarına değinilmiştir. Vergi denetiminin unsurlarının tek tek açıklandığı birinci bölümden sonra, vergi incelemesi kavramı, türleri, kimlerin vergi incelemesine tabi olduğu ve vergi inceleme süreci ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Bu bölümde özellikle uygulamada ne tür vergi incelemelerinin yapıldığı, söz konusu vergi incelemelerinin mevcut vergi sisteminde verimli olup olmadığına ilişkin yorumlar yer almaktadır. Üçüncü bölüm vergi denetiminde ve vergi incelemelerinde etkinlik kavramına ilişkin açıklamaları içermektedir. Bu bölümde aynı zamanda vergi incelemelerinde etkinlik için ne gibi unsurlara gereksinim olduğu belirlenmiş ve bu belirlemeden sonra mevcut sistemin anılan unsurlara sahip olup olmadığı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, idari örgütlenme açısından, vergi incelemesi yapan birimlerin eleman sayıları, bunların vergi inceleme sonuçları ve vergisel bir takım istatistikler yardımıyla vergi kanunlarında yer alan düzenlemeler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde etkin bir vergi incelemesi için yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the argument of efficiency in tax examinations in Turkey, tax audit concept receives priority consideration by containing tax examinations as an upper concept. Besides, in this chapter regarding tax examinations, the departments working in the Finance Ministry, Revenue Administration and their terms of reference are revealed. After the first chapter covering the components of tax audit severally, the explanations about tax examination as a concept, its sorts, persons who are subject to tax examinations and the process of tax examinations take place. In this chapter especially the kinds of tax examinations executed in practice, and whether these examinations are efficient under the current tax system are discussed. The third chapter involves clarifications about the efficiency in tax audit and tax examinations. In this chapter also the elements necessary for efficiency in tax examinations are designated, and whether the current system embraces these designations are displayed. The fourth chapter covers in terms of organizational body the number of persons employed in the units practicing tax examinations, and in the light of current tax regulations, the evaluations about tax examination results of these units with the assistance of some statistical values related to tax. Besides, in this chapter the requirements for an efficient tax examination are divulged.