İnternet gazetelerinde okuyucu yorumları ve interaktif etkileşim
Reader comments and interactivity on internet newspaper
- Tez No: 257997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
?İnternet Gazetelerinde Okuyucu Yorumları ve İnteraktif Etkileşim? başlıklı çalışma, günlük Türkiye gazetelerinin, bilinen günlük basımı ve dağıtımı yapılan `gazete' anlayışı dışında, günümüzün en vazgeçilmez olgusu olan `internet' alanına yönelik `gazetecilik' konusuna ışık tutmaktadır.Çalışmada, günümüz gazetecilik anlayışının yapısı, işleyişi ve okuyucuyla olan birebir ilişki, `okuyucuların' gazetelerin internet sayfalarında çoğu habere yaptıkları `okuyucu yorumları' çerçevesinde ele alınarak, okuyucu ve gazete editörlerinin interaktif etkileşimi masaya yatırılmaktadır.Çalışma, klasik gazetecilik anlayışı dışında, ?interaktif gazetecilik? ya da ?internet gazeteciliği? diye tanımlanabilecek, bu yeni gazetecilik anlayışının, bilinen gazete okuyucusunu nasıl etkilediğini ve okuyucuların da bu yeni tür gazeteciliğe ne tür bir katkısının bulunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Except for concept of daily newspapers published in Turkey which have well-known daily printing and distributions, 'internet' field for the 'journalism' is today's most indispensable fact which has been shed light by work with the title; ?Reader Comments and Interactive Interactions From Internet Newspapers?.In this study, structure, operation, and the one to one relationship with readers of present-day understanding of journalism is discussed in the context of ?readers comments? made by the readers for various news on the web pages. Moreover, interactive interactions between readers and newspapers editors are also credited to table by study.The study aims to identify how this ?interactive journalism? affects the well-known traditional newspapers readers and what kinds of contributions are provided for that Internet Journalism by these readers.