Özel ortaöğretim kurumlarında öğretmen performansının değerlendirilmesi uygulamaları: Bir araştırma
In private secondary schools teacher performance evaluation practices: A survey
  1. Tez No: 257998
  2. Yazar: NESRİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Milli Eğitim Temel Kanunu'nda eğitim-öğretimin temel hedefi, ülkesine karşı görev ve sorumluluklarını bilen bilgi çağı insanını yetiştirmek olarak belirlenmiştir. Eğitim-öğretimin merkezinde öğrenci bulunmakta, onun yetiştirilmesinde en etkili rol ise öğretmene düşmektedir. Hedeflere ulaşılabilmesi için, öğretmenlerin etkin ve verimli şekilde çalışmasını sağlayacak araçların ve yaklaşımların geliştirilmesi gerekliliği ve AB'ne uyum çalışmaları kapsamında, MEB' de kamu personel yönetimine hakim olan denetim ve sicil raporları ile değerlendirme sisteminden, performans yönetimine geçiş için mevzuat ve uygulamaya yönelik çalışmalara başlamıştır.Dünyada da öğretmenlerin performansının olabildiğince objektif kriterler ışığında, çoklu veri kaynakları ve değerlendirme araçları ile değerlendirilmesine yönelik arayışlar ve araştırmalar devam etmektedir. Ancak konu ile ilgili geniş çaplı uygulamalar daha çok resmi okulları kapsadığından, araştırmalar da bu uygulamalar üzerinden yürütülmektedir. Özel sektör uygulamalarına dair kaynaklar ise oldukça sınırlıdır. Ülkemizde de MEB denetim ve değerlendirmeleri yanında, öğretmen performansının değerlendirilmesi uygulamalarına sahip olabilecek kurumlar, özel öğretim kurumlarıdır. Bu nedenle özel öğretim kurumlarındaki değerlendirme uygulamalarının yaygınlığı, planlama ve uygulama süreçlerinin nasıl yapılandırıldığı, sonuçların insan kaynakları fonksiyonlarında kullanımı ve sistemin yararları hakkında bir araştırma yapma gerekliliği duyulmuştur. Bu amaçla İstanbul ilinde özel okullar birliğine kayıtlı özel ortaöğretim kurumları araştırmanın evreni olarak belirlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; öğretmen performansının değerlendirilmesinin özel ortaöğretim kurumlarında yaygın olarak uygulandığı, eğitim örgütünün gerekliliklerine uygun olarak planlandığı ve yürütüldüğü, değerlendirme sonuçlarının insan kaynakları fonksiyonlarında kullanıldığı, ötgütsel ve bireysel yararlar sağladığı ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılanların çoğunluğu okullarındaki değerlendirme sisteminin başarılı olarak kurulup, uygulandığı ve genel olarak kurum için faydalı olduğu görüşündedirler.Ayrıca araştırma değerlendirme uygulamalarının, sonuçların kullanımı, geribildirimin etkinliği ve hedef değerlendirmesinin etkinliği hakkında daha detaylı araştırmalar yapılması gerektiğini de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of education according to National Education Act is to train people of information age as aware of their responsibilities and duties to their Country. Students are located in the center of education but professional teachers undertake the most effective role in good upbringing of students as good people, good citizens and professionals in line with the general objectives and principles of National Education. In order to achieve the goals set out in education, implementation of a performance evaluation system that provides teachers ability to implement, develop tools and approaches to work effectively and efficiently and also to give professional assistance and guidance has a great importance.The researches in the field of evaluation of the performance of the teachers in the light of possible objective criteria with multiple data sources and evaluation tools are developing in the world since Major researches and applications are held through public sector and resources, private sector applications are quite limited. Besides the auditing and evaluation of the Turkish Ministry of Education, the institutions which have the applications of the teacher?s performances evaluaion are the private schools. Thus, there is a necessity about the penetration of the evaluation applications, structuring of the application and planning process, utilization of the results in human resources functions and the survey of the system-benefits in private schools. For this purpose, private schools where teacher performance evaluation system takes place were selected as the core of the survey in the province of İstanbul which.According to the survey results it is seen that that the evaluation of teacher?s performance is commonly applied in private secondary education institutions and the applicable evaluation in those institutions is planned and managed in compliance with the requirements of education organization and the evaluation results are used in human resources functions and make individual and organizational benefits. Most of the participants of survey agree with the application of the evaluation system at their schools and its benefits.On the other hand, usage of the survey evaluation applications results, efficiency of the feedback and target evaluation introduce the necessity of more detail researches.