İstanbul'un Roma Dönemi topografyası:Byzantion-Constantinople
The topography of Istanbul during the Roman Period:Byzantion-Constantinople
- Tez No: 258006
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, antik kaynaklar ve modern yayınlar üzerinden Byzantion-Constantinopolis'in Roma Dönemi'ndeki kentsel topografyasını incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma, I.Constantinus dönemi kent sınırları içinde kalan alanı kapsamaktadır. Kronolojik içerik ise Antik Yunan Dönemi Byzantionu'nun kuruluşu ve Roma İmparatorluğu'nun MS 395 yılında I.Theodosius tarafından ikiye ayrılması arasında kalan zamanla sınırlanmıştır.Kentte yer alan yapıların ve meydanların Bizans dönemindeki dönüşümlerine ve kullanımlarına da kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to investigate the urban topography of Byzantion-Constantinopolis in the Roman period through an evaluation of ancient sources and modern publications.The urban boundaries of the research follow the borders of the Constantinian city, while the chronological boundaries extend from the foundation of ancient Greek Byzantion to the division of the Roman Empire in AD 395 by Theodosius I.The transformation of urban buildings and space in the Byzantine period is also summarized providing an introduction to the architectural and art historical study of Byzantine Constantinople.