Toplumsal değişme ve bireysel/özel şiddet
Social change and individual/private violence
- Tez No: 258005
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şiddet olgusu sosyal bilimlerin birçok alanında incelenmiş ve üzerinde çalışılmış bir olgudur. Sosyolojik alanda şiddet öncelikle siyasal boyutuyla yer almıştır. Şiddetin bireysel boyutu ise suç olgusu içerisinde bir sapma davranışı olarak incelenmiştir. 19. yüzyıl itibariyle ulaşıldığı iddia edilen ?uygar? dünyada suç çözülmesi gereken problemlerin başında gelmektedir.1900'lü yıllardan itibaren Amerika ve Avrupa'da suç ve şiddet, belirli grup ve bölgelerde ortaya çıkan sorunlar olarak görülüp bu doğrultuda çeşitli kuramsal yaklaşımlar geliştirilmiştir. Türkiye'de de konu genel olarak bu yaklaşımlar çerçevesinde incelenmiştir.Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu gibi resmi kurumların yayınladıkları istatistikler ve yaptıkları çalışmalar şiddetin ülkemizde önemli bir toplumsal sorun haline gelen bir olgu olduğunu göstermektedir. Bu istatistiklerin dışında toplumda, güvenliği sağlama temelinde gelişen, yeni davranış biçimleri de şiddet olgusunun toplum tarafından önemli bir sorun olarak algılandığına işaret etmektedir.Şiddet olgusu da diğer toplumsal olgular gibi toplumsal değişim doğrultusunda değişime uğrayan farklılaşan bir olgudur. Şiddet davranışına ait artan rakamların yanı sıra şiddet davranışı amaç yönünden incelendiğinde çıkar sağlama amacının öne çıktığı görülmektedir. Şiddet bilinçsiz bir öfke patlaması olarak değil bilinçli bir tercih olarak ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan şiddetin nedenleri genellikle işsizlik, göç, kentleşme, medya gibi olgularla açıklanmaktadır. Bu olgular şiddeti etkilemektedir. Ancak bu olguların kendileri de toplumsal bir değişimin sonuçlarıdır. Bu noktada şiddet olgusu daha geniş bir bakış açısını gerektirmektedir.Şiddet olgusunun bugün geldiği nokta, geçirdiği niceliksel ve niteliksel değişim toplumsal yapıda yapılan düzenlemelerle ilgilidir. Batı kapitalist sisteminde üretim yerine artık tüketime öncelik verilmesi ve toplumların bu yönde düzenlenmesi şiddet davranışının artmasının ve daha çok çıkar amaçlı olarak uygulanmasının yanı sıra şiddet olgusunun bir pazarlama aracı olmasının temel nedeni olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence cases in many areas of social science has been examined and has been working on is a case. In the sociological field,violence was primarily located as a political dimesion.Size of individual cases of violence within the criminal behavior have been examined in a deviation.19. century allegedly reached as“civilized”world is one of the crime problem must be solved.In America and Europe since 900 years of crime and violence, which occur in certain groups and regions on issues as whether the various theoretical approaches have been developed in this direction.In Turkey as well as general issues in the context of this approach are investigatedSecurity General Directorate, Ministry of Justice, the Ministry of Education, Turkey Statistical Institute of similar government statistics and their studies of violence shows that violence in has become a major social problem is in our country.Except these statistics, providing security in the society on the basis of developing new forms of behavior indicates that violence is as a major problem by the society.Such as other social phenomena violence cases also changed in the direction of social change and is a phenomenon that has diversified.Violent behavior, as well as the increasing numbers of violent behavior are examined in terms of interest to provide order out of the front is observed. Unconscious and not as a violent burst of anger is emerging as a conscious choice.The reasons of violence are generally indicated as an unemployment, migration, urbanization and the media. these affect the violence. However, these cases themselves are the result of social change.At this point the phenomenon of violence requires a broader perspective.Violence cases come to the point where today, its quantitative and qualitative changes in social structure is concerned with the arrangement.In the Western capitalist system,giving priority consumption instead of production, and regulation of societies in this direction is seen as main reason of increasing violent behavior, more interest for the purpose of implementation.