Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde özel yaşamın korunması hakkı
Right to privacy under the European Convention on Human Rights
- Tez No: 258024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bu çalışmada `özel yaşamın korunması hakkı', Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 8 çerçevesinde ele alınmıştır. `Özel yaşamın korunması hakkı' üst başlığı altında, `özel yaşama saygı hakkı', `aile yaşamına saygı hakkı', `konuta saygı hakkı' ve `haberleşmeye saygı hakkı' alt-kategorilerine giren hukuksal çıkarlar belirlenerek ele alınmıştır. Anılan alt-kategori haklardan her biri, bir diğeri ile bir şekilde ilintili olup, son tahlilde, bireyin minimum müdahaleyle ve kişisel özerkliğine saygı çerçevesinde, kendi yaşam tasarımına uygun kararları özgürce alabilme olanağıyla donatık bir özel yaşama sahip olabilmesi hakkını kimlemektedir. Son derece dinamik bir niteliğe sahip olan Madde 8'in kapsadığı hukuksal çıkarlar, bu çalışma bakımından birincil kaynaklar olan Strasbourg Organları içtihatları ışığında mümkün olduğu ölçüde eksiksiz bir şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Özel yaşamın korunması hakkının, adının çağrıştırdığının çok ötesinde ve çeşitlilikte hukuksal çıkarlar bakımından uygulanabilir olduğu belirlenmiştir. Sosyal ve teknolojik gelişmelere paralel bir şekilde, Madde 8'in de uygulanabilirlik alanının genişleyeceğini öngörmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Within this research `the right to protection of private life? has been analysed under Article 8 of the European Convention on Human Rights. `The right to protection of private life? includes four sub-rights. These are; the `right to respect private life, the `right to respect family life?, the `right to respect home? and the `right to respect correspondence?. All those sub-rights are interrelated and have two basic dimensions: Let to be alone and decisional privacy. As a dynamic provision, Article 8 contains various interests and those interests have been highlighted in the light of Strasbourg jurisprudence. It has been argued that the case law relating to Article 8 will continue to expand.