Pazarlama iletişimi bağlamında Arçelik'in kurumsal iletişim faaliyetleri
Arcelik's corparete communications activities in context of marketing communications
- Tez No: 258023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada pazarlama iletişimi bağlamında, Arçelik'in kurumsal iletişim faaliyetleri incelenmiştir. Arçelik'in kurumsal iletişim faaliyetlerinde başlangıcından günümüze hem iyi organize edilen bilimsel bir ?sistem?in, hem de ?dostluğu? temel alan bir ?aile sıcaklığı?nın izleri belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Dolayısıyla tarihsel bir arka plan eşliğinde ele aldığımız Arçelik'in kurumsal iletişim faaliyetleri, Türkiye'nin en önemli markalarından birinin başarısının ardındaki pek çok bilinmeyeni de gözler önüne sermektedir. Amacımız, halkla ilişkiler alanında son yılların önemli konularından biri olan kurumsal iletişim faaliyetlerinin, Arçelik firmasında nasıl gerçekleştiğini ve uygulanan iletişim faaliyetlerinin bir firmanın başarısına olan etkisini göstermektir. Çalışma öncesi temel varsayımımız, ?Arçelik'in kurulduğu günden bu yana beri kurumsal iletişime önem verdiği, organizasyonu bilimsel yönetişimin temel ilkelerine göre düzenlediği ama insani duyarlılıkları da önemseyen bir kurumsal iletişim politikası yürüttüğü? yönündedir. Tezin sonunda, varsayımımızın haklılaştığı, Arçelik'in kurumsal iletişim politikalarında bilimselliğin ve hatta zaman zaman onun da önünde ?aile olma? kavramının son derece etkin olduğu görülmüştür. Kurumsal iletişimin doğru işlemesi işletmelerin piyasa konumlandırmalarında vazgeçilmez bir niteliğe sahiptir. Arçelik de, başından beri iletişimin önemini kavramış, ?samimiyetle? paydaşlarıyla iletişime girerek öncü bir konuma yükselmiş ve yıllara rağmen konumunu istikrarla sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Arcelik?s corporate communications are examined in context of marketing communication. Since its commencing to this date, in Arcelik?s corporate communications activities signs of both a well organized technical ?system? and ?attachment? of which is based on ?a family ambience? are clearly seen. Arcelik?s corporate communications activities examined in a historical background brings into sharp relief many unknown points that are effective on the success of Turkey?s one of the most important brands. Our aim is to mention the effect of corporate communication activities that are lately very important in public relations by showing how these are implemented in Arcelik company and how these activities effect the success of the company. Before this search our main thesis was ?Since its commencing, corporate communications has been very important for Arcelik, and Arcelik implements a corporate communication policy that manages the organization according to the basic principles of scientific governance, but as well it also considers human susceptibility. At the end of this study, it is seen that our thesis is proved and in Arcelik?s corporate communication activities policy, technicality and sometimes more importantly than technicality, concept of ?being a family? have been very effective. Accurate management of corporate communication has an indispensable place in the market positioning of companies. Since its beginning, Arcelik has adopted in principle the importance of communication. Arcelik communicated with its shareholders with ?sincerity? and gained a leader position, and this position has been preserved stably during the years.