Performans değerlendirme sisteminin insan kaynakları fonksiyonlarına etkileri
The effects of performance evalution system on human resources functions
  1. Tez No: 258032
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ŞARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerin amaçlarını ve görevlerini en etkin ve iyi şekilde gerçekleştirmeye çabalayan çalışanlar adına tespit edilen performans verileriyle ölçme uygulamalarının; ücret belirleme, eğitim planlaması, kariyer yönetimi ve işten çıkarma süreçlerine nasıl entegre edildiğini ortaya koymaktır. Bir işletmenin en önemli birimlerinden biri olan insan kaynakları yönetim biriminin öncelikli görevi, etkin bir performans değerlendirme sistemi ile o işletmenin yönetsel düzenini sistematik bir çerçeveye yerleştirmektir. Bunu yaparken performansa dayalı eğitim, kariyer geliştirme ve ücret sistemleri gibi ölçütler, çalışanların performansları ile doğru orantılı olarak ilişkilendirilir. Bu anlamda konuya hem teorik hem alan araştırması şeklinde somut verilerle değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to set forth how performance measuring methods of workers, related with existing human resources management process, so that many organizations could operate their targets and duties in a best and most effective way, are entegrated with wage, education and severance processes. The preceding duty of human resources management, one of the most vital unit to an organization, is to put the manegarial system of an organization into a systematic frame via an effective performance evaluation. On the other hand, the criterias like performance-based education, career development and wage systems are associated with workers? performances. In this study, that relationship is demonstrated between these two systems.