İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinde medya okuryazarlığı ve eleştirel düşünme üzerine bir araştırma
A research on media literacy and critical thinking of 6th and 7th classes' students in elementary school
- Tez No: 258033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeylerinin, medya okuryazarlığı dersi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve kitle iletişim araçlarını kullanma alışkanlıkları açısından medya okuryazarlığı dersini alan ve almayan öğrencilerin arasında bir fark olup olmadığının saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da 8 farklı ilköğretim okulunda 6. ve 7. sınıflarda öğrenim gören 725 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri, araştırma kapsamında geliştirilen Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği aracılığıyla ölçülmüş ve örnekleme ait diğer bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile edinilmiştir.Elde edilen verilerin analizi için, frekans ve yüzde değerleri hesaplanmış, değişkenler arasındaki farklılaşmanın bulunması için İlişkisiz Grup ?t? Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin bulunması için Ki- Kare Testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 13 paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, öğrencilerin eleştirel düşünme puanlarının medya okuryazarlığı dersini alma değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Öğrencilerin kitle iletişim araçlarını kullanma alışkanlıkları eleştirel düşünme puanları arasında; kitle iletişim araçlarını kullanma alışanlıkları ve medya okuryazarlığı dersini alma değişkeni arasında bazı anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sosyo-demografik özellikler açısından, yaş, cinsiyet, sınıf, gelir düzeyi, ebeveyn eğitim düzeyleri ele alınmış, öğrencilerin eleştirel düşünme puanlarında bazı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to research critical thinking levels of 6th and 7th classes? students of elementary school related to the course of media literacy and different variables and to find the differences on praxis of use of mass communication mediums between the students who took the media literacy course and who did not.The research sample consisted of 725 students attending to 6th and 7th classes of eight different elementary schools in Istanbul.In this research, critical thinking dispositions of students are scaled by Critical Thinking Dispositions Scale which was developed within the study and the other information are gathered by the Personal Information Form developed by the researcher.In the data analysis Independent Group t-test, One-way ANOVA and Chi-Square test are used. The data analysis is conducted with SPSS 13.0 statistical package program.In the result of study, it?s revealed that the students? critical thinking scores have significant differences according to the variable of taking media literacy course. There are some significant differences found between the praxis of use of mass communication mediums and critical thinking scores, the praxis of use of mass communication mediums and the variable of taking media literacy course.Socio-demographic variables such as age, gender, class, income level and parent?s education level have also been studied and some differences in students? critical thinking scores have been identified.