Ortaöğretim öğrencilerinin temel yetenek düzeyleri ile bilişötesi öğrenme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of relationship between the fundamental ability grades and metacognitive learning strategies of the high school students
  1. Tez No: 258047
  2. Yazar: MEHMET BOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ortaöğretim Öğrencilerinin Temel Yetenek Düzeyleri ile Bilişötesi Öğrenme Stratejileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesiBu çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin temel yetenek düzeyleri ile bilişötesi öğrenme stratejileri arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin temel yetenek düzeyleri ile bilişötesi öğrenme stratejilerinin bağımsız değişkenler açısından anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır.Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılan bir çalışma olup, 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında Sivas ili merkezinde eğitim gören farklı sosyo-ekonomik düzeydeki, 15-17 yaş aralığında 232 kız ve 210 erkek öğrenciden oluşan çalışma gurubu ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Namlu tarafından geliştirilen Bilişötesi Öğrenme Stratejileri Ölçeği (BÖSÖ) ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin temel yetenek düzeyleri ise Thurstone tarafından geliştirilen Temel Yetenekler 9-11 testi ile ölçülmüştür. Yapılan literatür taramasında öğrencilerin temel yetenek düzeyleri ile bilişötesi öğrenme stratejileri arasındaki ilişkiyi sınayan bir araştırmaya rastlanmamış olmasından dolayı araştırmanın ilgili literatüre önemli katkısı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it has been aimed to investigate whether there was a relationship between fundamental ability grades and metacognitive learning strategies among high school students, and whether there was a differentiation in terms of independent variables (sex type, level of parents? education, types of schools, etc.).The research is a study done in the relational survey model, and has been carried out with a study group consisting 232 girls and 210 boys at 15-17 age range who were attended in high schools of Ministry of Education with different socioeconomic backgrounds in the city center of Sivas in the 2007-2008 academic year. In the study as a means of data collecting, the Metacognitive Learning Strategies Scale developed by Namlu(2004) and the Personal Information Form, developed by the researcher, were used. The fundamental ability grades of the students, participated in the study, were evaluated by the ?SRA Tests Of Educational Ability Grades 9-12? which was developed by L.L Thurstone ve T.G Thurstone.