Suşehri tarihi (1071-1453)
History of Suşehri (1071-1453)
- Tez No: 258046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmamda ağırlıklı olarak Türklerin Malazgirt Savaşı ile Anadolu'ya gelişinin ardından Suşehri ve çevresinin Türklerin eline geçişi ve Osmanlı'ya kadar gelişi hakkında bir Suşehri Tarihi ortaya koymaya çalışarak bu bölgenin tarihinden bir kesite ışık tutmaya çalıştık.Araştırmamda öncelikli olarak Malazgirt Savaşı'ndan önceki dönemler ele alınmış, bu çerçevede de Suşehri'nin ilk çağlardaki dönemleri ile Roma, Bizans ve İslam dönemine ait bilgiler ve gelişmeler aktarılmıştır. Ayrıca 1071'den önce bu bölgelere yapılan Türk göçlerine de değinilmiştir. Araştırmamızın devamında asıl konumuz olan Malazgirt Savaşı sonrasında Suşehri ve çevresinin Türklerin eline geçişi ve bundan sonra bu bölgeyi ellerinde tutan Danişmendliler, Mengücekliler, Türkiye Selçukluları, Moğol hakimiyeti, Eratnalılar, Kadı Burhaneddin Dönemi, Karakoyunlular, Akkoyunlular dönemi ve Osmanlı'ya geçiş dönemleri siyasi ve sosyal olayları ile birlikte verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Osmanlı dönemi yerleşmelerinin ilk zamanlarına da değinilerek bölgenin gelişimine de ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I mostly tried to show the way to a section from the history of Suşehri area with an effort for revealing a Suşehri history concerning the conquest of Suşehri and the surroundings by Turks and the period up to the Ottoman Empire after Turks? arrival at Anatolia with the War of Malazgirt.Through this research, primarily the periods prior to the War of Malazgirt are handled, and within this context ancient times of Suşehri are submitted together with the information about Roman, Byzantine and the Islamic periods. Turkish migrations made to this area before 1071 is also referred. In the further part of our research our main subject, that is the conquest of Suşehri and the surroundings by Turks following the War of Malazgirt and the periods of Danişmentliler, Mengücekliler, Turkey Seljuk?s, Mongolian Domination, Eratnalılar, Kadı Burhaneddin Period, periods of Karakoyunlular and Akkoyunlular keeping the control of the area after the war and the periods of transition to the Ottomans are tried to be discussed together with their politic and social views. Furthermore, here we have tried to set light to the progress of the area by referring to the early times of the Ottoman period housings.Key words : The History of Suşehri ? The War of Kösedağ ? The War of Yassıçimen