Çevre muhasebesi açısından kağıt ambalajı geri dönüştüren işletmelerin faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ve fayda-maliyet analizi Ankaş Atık Kağıt İmalat San. ve Tic. A.Ş.'de uygulama
Accounting and cost-benefit analysis of the activities of paper recycling enterprises in terms of environmental accounting an application in Ankaş Paper Wastes Industry and Trade INC.
- Tez No: 258068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İşletmeler, kıt kaynaklarla insanların sonsuz olan ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaktadırlar. Gün geçtikçe bu kaynakların azalarak işletmelerin üretimlerinde sıkıntı yaşamalarına neden olmaması için, önlem alınması gerekmektedir. Bu anlamda işletmeler çöp olarak görülen atıkları geri dönüşüm, geri kazanım ve tekrar kullanım yoluyla ekonomiye kazandırmaktadırlar.Çalışmada, kağıdın günlük yaşamda çok kullanılıp atıldığına, bunların geri dönüşümü ile ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda faydalar sağlanabileceğine dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda kağıt atıkların, geri dönüşüm maliyetleri ile elde edilen faydalar incelenip, bu atıkları geri dönüştüren bir işletmede örnek olay uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises make production with limited resources to supply endless needs of people. These resources have been diminishing day by day and some precautions should be taken to prevent difficulties that enterprises may face in production. Within this context, enterprises have been bringing the wastes seen as litter in economy by means of recycling, recovery and reusing.In this study, an attention has been brought to the amount of paper wasted in our daily life and to the economic, social and environmental benefits of recycling wasted papers. In addition, the cost of recycling wasted papers and the benefits gained from this process heve been examined by means of a case study in an enterprise recycling the papers.