Le problème de l'autre chez Hegel et Husserl: Une comparaison entre la dialectique du maitre et de l'esclave et la cinquième méditation
Hegel ve Husserl'de başkası sorunu: Köle Efendi diyalektiği ile Beşinci Meditasyon'un karşılaştırması
  1. Tez No: 258141
  2. Yazar: GÜL TONAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hegel ve Husserl'de başkası sorunu, ?Efendilik ve Kölelik? ile ?Beşinci Meditasyon? metinlerinde ele alınış biçimi göz önünde bulundurulduğunda, başkanın bir başka ben olarak sorunsallaştırılması bakımından bir benzerlik gösterir. Ancak iki filozofun başkalık düşünceleri bakımından gördüğümüze inandığımız bu yakınlık hem felsefe tarihçileri hem de Husserl'in kendisi tarafından göz ardı edilmiştir. Bu yüzden bu çalışmanın amacı yalnızca bahsi geçen bu iki metin arasında bir karşılaştırma yapmak değil, aynı zamanda Hegel ve Husserl arasında ortak bir söylemin mümkün olma koşullarını ortaya koymaktır. Yapacağımız karşılaştırmanın dayanaklarını sağlamak için bu çalışmada ilk olarak iki metin ayrı ayrı incelenecektir. Hegel ve Husserl arasında yapılacak olan karşılaştırmada ise, bu iki düşünürün felsefelerindeki başkası sorunu iki bakımdan ele alınacaktır. Bunlardan ilki başka deneyiminin özneye getirdiği katkı, ikincisi ise öznenin öznelerarası doğasıdır.
Özet (Çeviri)
The consideration of the problem of otherness in Hegel and Husserl, treated in the section « Lordship and Bondage » by the former and in the « Fifth Meditation » by the latter, displays a similarity. In both these texts we encounter a problematisation of the other as another ?I?. However this similarity that we believe seeing is generally ignored by the commentators as well as Husserl himself. The present project aims therefore, not only to make a comparison between these two texts but also to show the conditions of possibility of a common ground between these two thinkers. In order to prepare our arguments for such a comparison, we will first examine the idea of otherness in these two philosophers separately. On the other hand, the comparison of Hegel and Husserl that will be attempted here focuses on the problem of the other under two aspects: the contribution of the experience of the other to the subject and the inter-subjective nature of the subjectivity.