Le rôle de la politique énergétique de la République de l'Azerbaïdjan sur la résolution des problèmes au sujet de la politique étrangère
Azerbaycan Cumhuriyeti?nin dış politika sorunlarının çözümünde enerji politikasının rolünü
  1. Tez No: 258140
  2. Yazar: NABAT GARAKHANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, 1991 sonrası Azerbaycan Cumhuriyeti'nin enerji politikasının dış politika sorunlarının çözümünde rolünü ele alınmıştır. 1980`lerin ikinci yarısında yoğunlaşan mücadele sonucunda bağımsızlığına, 1991 yılında tam olarak bağımsızlığına tekrar kavuşan Azerbaycan kendisini bu süreçlerin ortasında bulmuştur. Enerji kaynakları ve nakil hatları bölgesel ve belirli ölçülerde küresel mücadelenin alanı olan Azerbaycan bağımsızlığının ilk yıllarında ciddi iç sıkıntılar-siyasal istikrarsızlıklar, işgal ve diğer önemli sorunlarla karşı?karşıya kalmıştır. Azerbaycan bir yandan bu sorunlarının çözümü ile uğraşmak zorundayken, diğer yandan genel olarak dış politikaya, özelde de enerji konusuna ilişkin yaşamsal kararlar almak zorundaydı. Bu süreç ister-istemez enerji-dış politika-iç politika etkileşimini de zorunlu kılmaktaydı. Aslında Azerbaycan'ın müttefik ülkelerle siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerinin gelişmesini sağlayan enerji, aynı zamanda dış politikası açısından bazı sorunlara da yol açmıştır. Özellikle, Hazar bölgesinde son dönemde yaşananlar, NABUCCO Anlaşması'nın imzalanması, bölgesel ve küresel konjektürde hem enerjinin ihtiyacını hem de bölgesel aktörlerini bu bölgede rolünü ortaya çıkarmakta. Bunun dışında Azerbaycan'ın dış politikası açısından hala önemini kaybetmeyen ve dikkate alması gereken bazı tehdit merkezleri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of the energy policy of the Azerbaijan Republic on foreign policy issues has been discussed. In the first years after its independence, Azerbaijan which is an area of global conflict on energy resources and transmissions in a certain degree, was confronted with serious issues such as political instabilities and occupation. While trying to find a solution to these problems Azerbaijan had to give vital decisions in its foreign policy especially in terms of energy issues. This process inevitably necessitated the interaction of energy, foreign and domestic policy fields. Hence, energy which has helped Azerbaijan develop political, economic and military countries with its allies, at the same time lead to some problems related to foreign policy. Especially the recent experiences in the Caspian region and signing the NABUCCO Agreement, has revealed the energy need in the regional and global conjuncture and the role of the actors in the region. Furthermore, threat centers related to Azerbaijan?s foreign policy which continues to be important and should be taken to account still exists.