Reverse logistics: Theory and practices ? with focus on remanufacturing applications
Tersine lojistik: Kuram ve uygulamalar - özellikle yeniden üretim uygulamaları
- Tez No: 258143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAKİR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel ısınma, çevre kirliliğinin artışı, hammadde kaynaklarının azalması, çöp alanlarının dolup taşması ve tüketicilerin çevresel konulardaki duyarlılığının artması gibi faktörler şirketleri iadeleri daha karlı ve çevreye daha az zararlı olacak şekilde nasıl değerlendirebileceklerini düşünmeye zorlamıştır. Tersine lojistik, iadelerin, tüketim noktasından üretim noktasına dönüşünü ve ne şekilde değerlendirileceğini planlar. Bu çalışma, tersine lojistik kavramını ve uygulamalarını, özellikle de yeniden üretimin kapsamı ile Türkiye ve dünyadaki örneklerini mercek altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming, increasing pollution, scarcity of raw-material sources, landfill sites filled to capacity and increasing consumer sensitivity regarding environmental issues have all led companies to think on how to deal with asset returns in more profitable and environmental-friendly ways. Reverse logistics plans the movement, from the point of consumption to the point of origin, and disposal of the returned assets. This thesis focuses on the concept of reverse logistics and its applications, particularly remanufacturing, in Turkey and throughout the world.