Un intellectuel en Turquie: Tarık Ziya Ekinci et son parcours politique en matiere de l'idenitité ethnique
Türkiye'de bir entelektüel: Tarık Ziya Ekinci ve etnik kimlik konusundaki politik seyri
  1. Tez No: 258144
  2. Yazar: MÜRÜVVET DENİZ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarık Ziya Ekinci, 1960'lı yıllardan itibaren Türkiye'deki etnik mesele hakkında fikir yürüten en önemli aydınlardan biridir. Türkiye İşçi Partisi'li doğulu delegelerin liderlerinden biri ve parlamentoya seçilmiş bir milletvekili olarak, partinin ?Doğu Sorunu? konusundaki sözcüsü konumundadır. Ekinci'nin vurguladığı ?Bölgesel Eşitsiz Kalkınma? söylemi, Kürt meselesine Marksist bir perspektiften bakılmasına olanak sağlamakla beraber meseleye mekansal bir boyut da katmıştır. Kürt ve Türk solunun örgütsel ve ideolojik ayrışmasını izleyen 1970'li yıllar boyunca, sömürgecilik tezi bölgesel eşitsiz kalkınma söyleminin yerini alarak, kürt solunda egemen söylem haline gelmiştir. Kürt milli demokratik devrim stratejisi olarak da nitelendirilebilecek sömürgecilik tezi, ulusal sorunu topraksallık prensibiyle özdeşleştirmiş, bu durum da sahip oldukları Marksist söylemin milliyetçiliğe doğru evrilmesine zemin hazırlamıştır. Ekinci ise, sömürgecilik teorisinin savunucularından biri olmamış, ulusal kimliği topraksallıktan ayırarak, etnik çatışmanın çözümü için ?kişisellik prensibi?ne atıfta bulunan somut mekanizmalar önermiştir.
Özet (Çeviri)
Tarık Ziya Ekinci is one of the most important intellectuals who meditate about the ethnic question in Turkey since 1960?s. As one of the eminent leaders of the eastern delegates of Turkey Worker?s Party and as a deputy in parliament, he became the party?s spokesman about ?the Eastern Question?. The uneven regional development that he emphasized is a theme which made possible the treatment of Kurdish question from a Marxist perspective and which inserted the concept of spatiality to the perception of this question. During the 70?s, following the organizational and ideological separation of Kurdish and Turkish lefts, the uneven regional development discourse is replaced by the colonialism thesis, which became dominant in the Kurdish leftist milieu. The colonialism thesis, which can be considered as the Kurdish national democratic revolution strategy, identify the national question with the territoriality principle and this resulted in the transformation of Marxist discourse to nationalist one. As to Tarık Ziya Ekinci, he never defended the colonialism thesis and he discusses the concrete mechanisms for the solution of the ethnic conflict by referring to the personality principle and by dissociating the national identity from the territoriality principle