Les facteurs déterminant la politique des etats-unis Envers le Caucase du SUD
ABD?nin Güney Kafkasya politikasını belirleyen etkenler
- Tez No: 258151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez Soğuk Savaş sonrasından bu günümüze kadar mevcut olan, Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Kafkasya'da strateji konumunu ve enerji politikasını incelemektedir. Sovyetler Birligi'nin Aralık 1991 yılında resmen dağılmasının ardından, iki kutuplu dünyada tek güç merkezi olarak kalan ABD, Güney Kafkasya'da kendi ağırlığını oluşturmak için, kendisini bölgesel güçler ortamında bulmuştur. Bölge uğrunda çok sayıda ve çeşitte oyuncular arasında farklı mücadeleler yaşanmıştır. Özellikle bölgenin enerji kaynakları AB, ABD, Rusya gibi küresel güçlerin hedefi haline gelmiştir. Bu rekabette Türkiye ve İran gibi bölgesel aktörler de yer almıştır. Ancak bölgede ABD'yle rekabet edebilecek tek güç Rusya olmaktadır.11 Eylül 2001, terörist saldırılarının ardından, Bush yönetimi Güney Kafkasya'da güvenlik ve enerji kaynaklarına büyük önem vererek yeni bir politika geliştirmiştir. ABD'nin bölge devletleriyle yakın ilişki kurarak bölgede etkisini hissetirmek için oluşturduğu politik havanın yetersız olduğunu görmekteyiz. ABD'nin bölgede kendi ağırlığını koyma çabası Rusya'yla olan rekabetin ileride daha da artacağının göstergesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategic and energy policies of the United States in the region of the South Caucasus from the end of the cold war to the present day. Right after the official dislocation of the Soviet Union in December 1991, the United States of America tried to extend their influence to the region of the South Caucasus. This new policy has pushed the United States into rivalry with most of the influential regional actors. The most interested actors to the energy resources of the region can be classified as follow: international actors and regional actors. Among the international actors we can mention the United States of America, the European Union and Russia. While among regional actors Turkey and Iran occupy the two first places. But there is a need to specify the fact that the only actor able to compete with the United States is Russia.After the terrorist attacks of September 11, 2001, the Bush Administration has developed a new policy of the Transcaucasia which gave great importance to security and energy resources. It is possible to say that the United States policy aiming at ensuring its influence on the region of South Caucasus is not yet effective in spite of its close relations with the states forming the region. But it is clear the efforts of the United States to play a bigger role will lead in the future to a greater rivalry with Russia.