Konaklama işletmeleri web sitelerini tüketici odaklı yaklaşımla değerlendirmeye yönelik bir araştırma
A research to evaluate the accomodation establishments? web sites via consumer oriented approach
  1. Tez No: 258184
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Çalışmanın amacı, konaklama işletmeleri web sitelerinde bulunması gereken faktörlerin önem derecelerinin tüketici odaklı bir yaklaşımla belirlenmesi ve Türkiye'deki konaklama işletmelerinin web sitelerinin bu faktörler açısından durumlarının değerlendirilmesidir.Dört bölüm olarak hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde konaklama işletmeleri ve sundukları hizmetler incelenmiş, ikinci bölümde internet üzerinden pazarlama hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş, üçüncü bölümde konaklama işletmelerinin web sitelerinin değerlendirilmesi ile ilgili konular anlatılmış, dördüncü bölümde ise Türkiye'de turistik tüketiciler ve konaklama işletmelerinin web siteleri üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları sunulmuştur. İlk üç bölümünde çalışmada kullanılan kavramlarla ilgili temel bilgilerin verilmesi, çalışmanın teorik çerçevesinin oluşturulması ve benzer konularda daha önce yapılmış çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla mevcut literatür incelenerek ikincil kaynak ağırlıklı bir sunum yapılmıştır. Son bölümde ise ilk üç bölümde sunulan literatür ışığında hazırlanan uygulamada elde edilen birincil verilerin analizi ve yorumu yapılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımların birisinde, bir pilot araştırma ve sonrasında özellikle yabancı turistlerden oluşan turistik ürün tüketicilerine uygulanan bir anket yardımıyla konaklama işletmeleri web sitelerinde bulunması gereken faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu sayede, küresel anlamda bütün konaklama işletmelerinin web hizmeti verirken yararlanabileceği bazı prensiplerin ve faktörlerin tespit edilmesine katkıda bulunulabilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamındaki diğer uygulama kapsamında da, Türkiye'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin web siteleri üzerinde uygulanan içerik analizi yardımıyla, bu faktörler açısından web sitelerinin performansları değerlendirilmiştir.Çalışmada kullanılan hipotezler ve elde edilen veriler ışığında, farklı özellikteki tüketicilerin konaklama işletmelerinin web sitelerinde önemsedikleri faktörlerin birbirinden farklı olduğu, konaklama işletmelerinin web sitelerinde yer verilen faktör ve değişkenlerin ise konaklama işletmesinin özelliklerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. İncelenen 80 değişkenden 63'ünün Türkiye'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin web sitelerinde kendilerine yer bulamadığı tespit edilmiş, bu değişkenlerden 34'ünün turistik tüketiciler tarafından önemsendikleri halde düşük başarıma sahip olmaları nedeniyle konaklama işletmeleri tarafından öncelikle ele alınmaları gerektiği tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the factors for the acommodation establishments? web sites and evaluate the web sites of accomodation establishments in Turkey depending upon these factors through the application of consumer oriented approach.The study consists of four chapters; (a) characteristics of and services provided by the accomodation establishments, (b) marketing via internet, (c) evaluation of the acommodation establishments? web sites and (d) finally the empirical part of the study. In the first three chapters a secondary data are used to present the basic information on the concepts used in order to draw the theoretical framework for the study and to review the current literature on the concepts studied. In the last chapter, the findings of the empirical part are presented, analysed and discussed.Empirical part of the study consists of two sub-surveys. Within the scope of the first survey, importance of the factors for the acommodation establishments? web sites have been examined by means of a questionnaire applied to the touristic consumers from various countries visiting Turkey. By this means, it has been aimed to develop some guidelines for acommodation establishments in performing web sevices. In the second survey, availability of these factors on the web sites have been examined by a content analysis applied to the web sites of the acommodation establishments in Turkey.In the light of the information obtained from the empirical survey, consumers with different features attach different importance to the factors and the performance of these factors in the acommodation establishments? web sites differs depending upon the organizational features. Moreover, 63 factors out of 80 have been determined not to be found in the web sites of the acommodation establishments in Turkey, though 34 of them have been given high importance by the respondents.