Çalışanların içsel motivasyon algısı ve konuyla ilgili bir uygulama
The perception of employees' intrinsic motivation and an application
- Tez No: 258211
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların içsel motivasyon algısının kaç farklı boyuttan meydana geldiğini belirlemek için yapılmıştır.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada içsel motivasyon envanteri 5'li ölçekle derecelendirilmiş 34 ifade içeren anket formu kullanılmıştır.Anket İETT Genel Müdürlüğü memur personele uygulanmıştır. Elde edilen 130 anketten 109 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan verilere istatistiksel paket programında faktör analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve frekans analizi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda içsel motivasyon envanteri `gayret ve değer', `kendinden memnun olma', `işten memnun olma', `bağlılık' ve `zorunluluk' olarak algılanmıştır. Gençlerin daha yaşlı çalışanlara göre işten ayrılma eğilimlerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışanların içsel motivasyon algısının cinsiyete göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how different dimensions the employee?s intrinsic motivations have.Survey method and the intrinsic motivation inventory form with 34 questions categorized by scale of five had been used as data gathering technique in this research.Surveys had been distributed to white-workers who work for DIRECTORATE GENERAL OF IETT. The gathered data had been assessed by statistics package program which applies factor analysis, independent sample t-test, oneway anova analysis and frequency analysis.At the end of the research, executives defined ?intrinsic motivation inventory? as effort and value, self-esteem, job satisfaction, commitment and obligation. Turnover had been seen between young workers more than old workers. There hadn?t been seen any different intrinsic motivation according to sex.