Soğuk savaş sonrası Rusya'nın Kafkasya politikası
Russian policy on Caucasus after the cold war
- Tez No: 258224
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sovyetler Birliğinin çöküşü Kafkasya'da bir güç boşluğu oluşturmuştur. Uluslar arası politikada Kafkasya stratejik önemini hiç kaybetmeden sürdürmektedir. Hazar havzasındaki yeraltı kaynaklarının keşfi ile birlikte önemi daha da artmıştır. Batılı devletlerin alternatif enerji hatları aradığı bir dönemde Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının tamamlanması bölgede Rusya'nın etkinliğini azaltmıştır; ancak kaldırmamıştır.Sovyet İmparatorluğunun süper güç olmasından kaynaklanan özel durumunu korumaya gayret gösteren Rusya, Avrasya'nın geçiş yolları üzerindeki geleneksel hâkimiyetini sürdürme ve orta dönemde küresel bir stratejiye temel olarak kullanma çabası içindedir.Kafkasya bölgesinde Rusya'nın jeopolitik amacı şöyle formüle edilebilir. Rusya'nın hedefi, merkezci eğilimlerin tahkim edilmesi, tüm bu alanın Moskova'nın stratejik denetimi altında tutulması, esnek kontrol sistemi ve çok faktörlü metodlar sayesinde daima kendi nüfuzunu ve stratejik varlığını koruma ve kuvvetlendirme imkânı bulan Çarlık Rusyası'nın ve Sovyet Rusya'nın jeopolitik geleneklerini sürdüren sağlam bir yapının kurulmasıdır.Bu bölge; Sovyetler Birliği'nin dağılması ile ortaya çıkan güç boşluğunun bulunduğu ve bu nedenle güç mücadelelerinin yaşandığı, önemli istikrarsızlıkların (özellikle etnik ve dini çatışmalar başta olmak üzere) ortaya çıktığı, Türkiye'nin yanı başında ve onun milli menfaatleri ile milli güvenliğini etkileyen bir bölgedir.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Sovyet Union created power gap in Caucasia. Caucasia never lost its stratejic importance in international policy and still has. It also gained more importance after discovery of underground sources in Hazar region. The construction of Bakü-Tiflis-Ceylan line in the priod which west countries are searching alternative energy routes has diminished Russian influence in the region but not abolished.Russia, which tries to maintain the special occasion that result from being super power of Sovyet Union, has the effort of maintainig traditional control over passing ways to Eurasia and in middle term It is tying to use this control power as a basement for a global strategy.In Caucasıa region Russian jeopolitic aim can be formulated like this: The target of Russia is to fortify central tendencies to maintain strategical observation of Russia over the whole area, and to establish concrete structure which maintains Czardom Russian and Sovyet Russia?s jeopolitical traditions.This region has power gap after collapsing of Sovyet Union. Due to this, it has power struggles, important instabilities (especially etnic and region clashes at most). And it is near to Turkiye and affects its nationals interests and national security.