Soğuk Savaş sonrası Kafkaslarda terörizm ve Rusya Federasyonu'nun görüşleri
Terrorism in the Caucasus after the Cold War and opinions of the Russian Federation
  1. Tez No: 313121
  2. Yazar: VIKTORIYA GARMATAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Terörizm insanlık tarihini çok eski çağlardan beri uğraştıran, ortaya çıktığı yerlerde büyük kayıplar verdirebilen bir sorundur. Yüzyıllardır toplumların güvenliği için tehdit oluşturan terörist eylemlerin Soğuk Savaş dönem sonrasında dünya gündemine taşınmasında terörün nitelik değiştirerek etki alanını genişletmesi ve tehdit boyutunu artırması etkili olmuştur.Soğuk Savaş sonrası Sovyet Birliği'nin dağılmasıyla birlikte uluslararası politikanın gündemine gelen Kafkasya, bölgesel çatışma ve krizlerle istikrarsız bir bölge olarak görülmeye başlandı.Yeni bağımsızlığını kazanan ülkelerin iç yapılarından kaynaklanan sorunlar, milliyetçiliğin canlanması ve krizleri aşmak için gerekli olan bölgesel mekanizmaların olmaması, ülkelerin toprak bütünlüklerini tehdit eden gelişmelerin çok kısa bir süre içerisinde kontrol edilemez bir hal almasına neden olmuştur.Kafkasya'daki etnik karışıklıklar nedeniyle bu bölgede radikal milliyetçilik bir siyasi ütopya haline gelmeye başladı. 1990'ların ikinci yarısından itibaren Kafkaslar'da radikal İslam düşünceleri yayılmasıyla birlikte bölgedeki siyasi, sosyal, ulusal ve dini çatışmaların yükselmesi terörizmin büyümesine olanak sağlandı.Tezin amacı, Soğuk Savaş sonrası Kafkaslarda terörizmin evrimini anlamaya çalışmak, Rusya'nın ulusal ve uluslararası güvenliği için terörün oluşturduğu tehdidi ortaya koymak, Rusya Federasyonu'nun terörizmle mücadele politikasını değerlendirmek, terörizmle mücadelede hukuksal yaklaşımları ve uluslararası işbirliğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Terrorism, where major losses occur, is a problem that has involved in the history of manked since ancient times. For centuries, terrorist acts pose a threat to the safety of the community that brought terrorism to the top of the world agenda specially after the Cold War. The changing nature of terrorism to expand the domain and increasing the size of threat of terrorism have influenced it.With the collapse of the Sovyet Union after the Cold War, Caucasus came to the agenda of international politics and it has started to be considered as an unstable region because of regional conflicts and crises.Newly independent countries' structural problems, revival of nationalism and lack of regional mechanisms which is needed to overcome the crisis threaten the territorial integrity of countries that have caused to uncontrollable situations within a very short period.Due to ethnic turmoil in the Caucasus, radical nationalism in the region began to become a political utopia from the second half ot the 1990?s with the spread of ideas with radical Islam in the Caucasus, region?s political, social, national and religious conflicts have given the opportunity to terrorism to rise.The aim of this thesis are, after Cold War, to try to understand the evolution of terrorism in the Caucasus, to describe terror threat for both national and international security of Russia, to aveluate the policies of the Russian Federation against terrorism and to examine legal approaches and international cooperation in combating terrorism.